Wiadomości z Rybnika

Czy trudno jest nauczyć się angielskiego?

  • Dodano: 2023-10-25 13:45

Nauka każdej nowej rzeczy w naszym życiu może wiązać się z trudnościami, a na pewno z pewnymi obawami. To normalne, że niepokoi nas coś, czego nie znamy. Warto jednak ten strach przełamywać i po prostu próbować. Sprawa ma się podobnie również w nauce języka angielskiego. Czy faktycznie jest się czego bać? A może wcale nie jest taki trudny, jak nam się wydaje?

Co może sprawiać trudności?

Przede wszystkim – negatywne nastawienie. To ono jest powodem większości uprzedzeń, nawet jeśli chodzi o naukę języka. Wszelkie poprzednie niepowodzenia czy nieprzyjemne doświadczenia związane z uczeniem się angielskiego, jak chociażby klimat szkoły i narzucany przez nią system nauki, mogą skutecznie zniechęcać do podjęcia kolejnej próby. Warto jednak oprzeć się temu przekonaniu, że i tym razem będzie trudno i nieefektywnie. Trudnością, jaką angielski może sprawiać sam w sobie, może stać się jego gramatyka, a zwłaszcza liczba czasów gramatycznych i zasady ich używania. Present simple present continuous mogą być jeszcze zrozumiałe, ale w angielszczyźnie funkcjonują również czasy, które nie są przekładalne na realia polszczyzny – dlatego też może być trudniej je zrozumieć. Początkowo skomplikowana może okazać się także wymowa w języku angielskim. Niektórych głosek nie wymawiamy, mimo że odpowiadające im litery występują w zapisie, a tak samo zapisywane litery w różnych słowach brzmią całkowicie inaczej. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przeskoczenia. Dla wielu osób uczących się angielskiego dużą trudnością jest po prostu... rozmowa. Często nie chcemy się odezwać lub boimy się, że powiemy coś źle, a myśl o konwersacji z native speakerem budzi w nas najgorsze scenariusze. Nie jest to łatwe, aby się przełamać, jednak kto nie ryzykuje, ten nie korzysta ze swoich umiejętności!

Czy w ogóle jest potrzebny?

Mogłoby wydawać się, że angielski wcale nie jest niezbędny, lecz we współczesnym świecie na pewno dużo spraw ułatwia. Otacza nas z każdej strony, nawet jeżeli nie wybieramy się za granice kraju. Posiadanie umiejętności porozumiewania się po angielsku niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Przykładem może być na przykład możliwość czytania książek w oryginale bez konieczności czekania na polski przekład. Możesz oglądać filmy bez lektora, tym samym zapamiętując jeszcze więcej przydatnych zwrotów. Będziesz rozumieć też angielskie piosenki, których słuchasz, bez konieczności sprawdzania tekstu. A co dopiero, gdy zrobisz sobie urlop za granicą... wtedy angielski okaże się naprawdę przydatny i pomocny!

Present simple present continuous i inne „straszaki”

Niech nie zniechęcą Cię skomplikowanie brzmiące nazwy czy ilość materiału do przyswojenia. To naturalne, że nie zapamiętasz wszystkiego od razu. Z czasem jednak będzie Ci łatwiej, a początkowo trudne nazwy jak present simple present continuous będą kojarzyły się z określonymi, znanymi Ci już schematami zdań czy zwrotami. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku czytania i rozumienia ze słuchu, które również mogą wydawać się kłopotliwe. Z czasem to, co na początku „straszyło” nieprzystępnością, stanie się przyjazne i znajome, a może nawet da się polubić? Uzbrój się w cierpliwość – uczenie się to przecież proces, a ten wymaga czasu.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.