Wiadomości z Rybnika

Czy te narzędzia do samoobrony są legalne?

  • Dodano: 2017-02-28 13:30, aktualizacja: 2017-03-01 09:52

Pewnie wiele słyszałeś o środkach do samoobrony i o tym, że w niektórych przypadkach obrona własna może skończyć się odpowiedzialnością karną dla ofiary. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach masz prawo do obrony i z jakich narzędzi najlepiej korzystać.

Zasady obrony własnej

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem możesz bronić swojego życia, zdrowia oraz mienia zawsze, kiedy masz do czynienia z rzeczywistym i bezpośrednim atakiem. W praktyce oznacza to, że nie wystarczą podejrzenia, że ktoś chce Cię zaatakować. Niebezpieczeństwo musi być faktyczne i bezpośrednio zagrażające Tobie, innej osobie lub danej rzeczy. Jak mówią eksperci z portalu http://skuteczna-samoobrona.pl/, czynności podjęte w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa muszą być współmierne do ataku – jeśli ktoś zaatakuje Cię, używając siły, masz prawo bronić się siłą. Możesz także używać narzędzi do samoobrony – warto jednak wiedzieć, które z nich są legalne.

 

Najpopularniejszy środek do samoobrony

W niektórych krajach gaz pieprzowy jest uznawany za broń i zgodnie z prawem na jego zakup i posiadanie konieczne jest zezwolenie. Jednak w Polsce możemy kupić gaz pod warunkiem, że mamy ukończone 18 lat. Żadne pozwolenia nie są wymagane. Podczas zakupu gazu czeka nas pewien dylemat: na rynku dostępne są trzy rodzaje tego środka: gaz stożkowy, strumieniowy i żelowy. Różnią się ceną, sposobem rozpylania i odpornością na warunki atmosferyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym narzędziu, możesz zapoznać się z informacjami na stronie http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/ lub odwiedzić profesjonalny sklep z artykułami do samoobrony, gdzie sprzedawcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

 

Pozory mogą mylić

Wielu osobom wydaje się, że pałka teleskopowa to gadżet dla chuliganów i z pewnością jest nielegalna. U innych może też budzić skojarzenia z policją i podobnymi służbami, jednak policjanci częściej używają pałki typu tonfa. Pałka teleskopowa jest rozkładana i może mieć różne wymiary i wagę. Zgodnie z Ustawą o broni i amunicji jest to legalne narzędzie do samoobrony i tak jak w przypadku gazów pieprzowych, na jej zakup nie jest konieczne zdobywanie zezwolenia na broń. Specjaliści od samoobrony podkreślają, że pałka teleskopowa to dobre narzędzie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet (źródło: http://skuteczna-samoobrona.pl/palki-teleskopowe/). Jak rozpoznać legalną pałkę? Najlepiej kupić ją w dobrym sklepie z profesjonalnym sprzętem – wtedy będziemy mieć pewność, że za obronę tym narzędziem nie grozi nam odpowiedzialność karna. Wymogiem, jaki musi spełniać legalna pałka teleskopowa jest odpowiednia budowa. Nie może posiadać elementów, które mają zwiększyć obrażenia nią zadane, takie jak kolce czy metalowe kule.

 

Kastet

Patrząc na ceny kastetów w niektórych sklepach internetowych możemy pomyśleć, że to zwykłe zabawki. Jednak w rzeczywistości kastety uznawane są przez wspomnianą Ustawę za niebezpieczną broń. Na zakup i posiadanie kastetu potrzebne jest zezwolenie, a i tak można mieć go tylko w celach kolekcjonerskich. Za użycie kastetu w bójce lub do obrony własnej można ponieść konsekwencje prawne. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać jedno z popularnych, sprawdzonych narzędzi do samoobrony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.