Wiadomości z Rybnika

Czy prawidłowo odpoczywasz?

  • Dodano: 2019-09-17 14:45

Nawet najbardziej lubiana i przyjemna praca wywołuje zmęczenie. Jeśli pozwolisz mu się kumulować, może odbić się na Twojej efektywności, a nawet zdrowiu. Jeśli Twoje życie zawodowe dalekie jest od ideału i sprawia, że czujesz się zestresowany, tym bardziej powinieneś zadbać o solidny odpoczynek. Czy wiesz, jak odpoczywać, by wyciągnąć z urlopu maksymalne korzyści dla siebie? 

Ile czasu potrzeba, aby dobrze wypocząć?

Według psychologów kilkudniowe wolne jest zbyt krótkim czasem, aby naładować swoje akumulatory nową energią. Na wypoczynek zaplanuj przynajmniej dwa pełne tygodnie. Jeśli Twoja praca na to pozwala, to zdecyduj się nawet na dłuższe wakacje. Dopiero w tym czasie organizm w pełni się rozluźnia. Przez pierwsze kilka dni będziesz odreagowywać stres z pracy i przyzwyczajać się do nowej sytuacji, jaką jest wypoczynek. Dopiero później nadejdzie okres efektywnego korzystania z dobrodziejstw czasu wolnego i niczym niezmąconego cieszenia się miejscami, które postanowiłeś zwiedzić.

Zaplanuj umiarkowaną aktywność

Wypoczynkowi sprzyja umiarkowane tempo. Nie narzucaj sobie zbyt sztywnego planu działania, bo będziesz czuł się niemal jak w pracy z listą zadań do odhaczenia w danym dniu. W czasie urlopu znajdź chwilę na spacer po jakimś urokliwym miejscu, podziwianie piękna przyrody, rozkoszowanie się smakiem regionalnych potraw. Takie momenty pozwolą Ci wyciszyć się i na nowo dostrzec piękno otaczającego Cię świata. Jeśli na co dzień spędzasz czas w biurze wciśnięty w strój dyktowany przez firmowy dress code, podczas wakacji załóż luźne, nieformalne ciuchy i zaplanuj aktywność na świeżym powietrzu. Taka forma wypoczynku powinna sprawiać Ci przyjemność, dlatego nie zmuszaj się do porannego biegania po nadmorskim deptaku, jeśli nie czujesz, że naprawdę na to właśnie masz ochotę. 

Odetnij się całkowicie od pracy

Koniecznie odetnij się od wszystkiego, co związane jest z Twoją pracą, inaczej nie odpoczniesz podczas urlopu. Nie chodzi tylko o nieodbieranie służbowych telefonów czy maili. Przede wszystkim wyrzuć sprawy zawodowe ze swojego umysłu. Aby nie martwić się w czasie wolnego o kwestie związane z pracą, przed rozpoczęciem urlopu zadbaj o pozamykanie wszystkich rozpoczętych spraw i odpowiednie wdrożenie osoby, która będzie Cię zastępować. Nie zapomnij ustawić autorespondera w służbowej skrzynce mailowej. Są firmy, w których na czas urlopu pracownicy zostawiają swoje służbowe telefony w biurze. To bardzo dobry obyczaj. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.