Wiadomości z Rybnika

Czy pompy ciepła będą tańsze?

  • Dodano: 2022-11-15 12:00

Japońska firma Daikin zamierza zainwestować w Polsce ponad 1,4 miliarda złotych. Ten światowy producent i lider systemów grzewczych, systemów chłodzenia i urządzeń do klimatyzacji ma w planach wybudować fabrykę pomp ciepła pod Łodzią. Jest to wspaniała wiadomość ponieważ nowy zakład oferuje nowe miejsca pracy, jak i również umożliwi łatwiejszy dostęp do urządzeń pomp ciepła.

Minister klimatu i środowiska, pani Anna Moskwa już zaprezentowała nową odsłonę programu Czyste Powietrze. Dość prawdopodobne jest, że szybko będzie trzeba wprowadzać kolejne zmiany. Obecna popularność urządzeń pompy ciepła z jaką mamy do czynienia w naszym kraju może potrwać jeszcze przez bardzo długi okres. Ten efekt może się utrzymać dzięki planom inwestycyjnym japońskiej firmy, skierowanych w Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.


Na obecna chwilę każdy z nas zamartwia się obecną sytuacją w jakiej się znaleźliśmy. Polacy mają już dość ciągłych podwyżek prądu i coraz częściej zaczynają zastanawiać się nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Najnowsze statystyki programu Czyste Powietrze udowadniają, że najwięcej beneficjentów (aż 39 procent) decyduje się na instalację urządzeń pomp ciepła. Jest to najwyższy wynik od września 2018 roku tego właśnie rozwiązania. Piece na biomasę lub na gaz znalazły się na kolejnych miejscach w rankingu. Wiele ekspertów jest zdania, że rozwój tego sektora będzie stale nabierał na sile, wraz z coraz większym zainteresowaniem Polaków, którzy szukają alternatywnych rozwiązań dla wciąż drożejącego węgla i gazu.


Pani Monika Morawiecka oraz pan Jan Rosenow z Regulatory Assistance Project, informują że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w roku ubiegłym zamontowano więcej urządzeń pomp ciepła niż na innych kluczowych wschodzących rynkach pomp ciepła – mowa tutaj o takich krajach jak Wielka Brytania czy Niemcy.


Rynek pobudzi japońska inwestycja


Węgiel i gaz są już tak drogie, że rachunki za opał i energię mogą zrujnować Polaków w nadchodzącej zimy. Jest to jeden powodów, który jeszcze bardziej otwiera drogę do takich rozwiązań jak urządzenia pomp ciepła. Te dostępne już za chwilę w Polsce mogą stać się tańsze i jeszcze bardziej dostępne, a to wszystko dzięki inwestycji japońskiej firmy Daikin – światowego producenta i lidera systemów grzewczych, systemów chłodzenia i urządzeń klimatyzacji. Firma ta planuje zainwestować 300 milionów euro w budowę fabryki pomp ciepła w okolicach Łodzi. Nowy zakład ma zatrudniać około 1000 pracowników i rozpocząć produkcję już w połowie 2024 roku.

Fabryka wybudowana w Polsce ma być uzupełnieniem istniejących europejskich baz produkcyjnych w Czechach, Niemczech i Belgii. Tym sposobem firma Daikin do roku 2025 zostawi ponad 1,2 miliarda euro w Europie.


W ciągu paru lat pompy ciepła zaleją Europę


Rosnąca w Polsce popularność pomp ciepła to nie przypadek, to zjawisko widać w całej Europie. W roku 2021 sprzedano ponad milion sztuk tych urządzeń. Eksperci zauważyli, że do takiego wyniku przyczynił się Zielony Ład UE oraz pakiety rozwiązań legislacyjnych Fit for 55. Szacuje się, że do roku 2025 będzie się montowało 3 miliony urządzeń pomp ciepła w każdym roku.


Sprawdź ofertę pomp ciepła w sklepie Oszomega: https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.