Wiadomości z Rybnika

Co warto wiedzieć, zanim kupisz deskę z wiosłem

  • Dodano: 2022-02-08 10:30

Deska z wiosłem znana też jako SUP jest rozwiązaniem, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Często możemy usłyszeć, że zachwycają się nim również te osoby, które zwykle podchodzą do sportów wodnych z pewną ostrożnością. Doskonałą rekomendacją może być też to, że deski z wiosłem są wybierane nie tylko przez młodzież, ale i przez osoby w średnim wieku. Jak zatem przygotować się do zakupu deski SUP?

SUP – czego się spodziewać?

Termin SUP, używany także przez Polaków, jest skrótem angielskiego określenia Stand Up Paddle. Deska przypomina szereg innych znajdujących zastosowanie podczas uprawiania sportów wodnych. Często porównywana jest choćby do rozwiązania, z jakim możemy spotkać się na spływach kajakowych. Jest sztywna i wymaga posiadania wiosła, te jednak dość istotnie różni się od tego, które czeka na nas w kajakach. Pióro znajduje się tu nie z obu, ale z jednej strony, zaleca się przy tym mocowanie go do nogi z wykorzystaniem specjalnej linki.

Choć w sprzedaży nie brakuje twardych desek SUP, amatorzy przeważnie koncentrują się przede wszystkim na modelach pneumatycznych nazywanych też pompowanymi. Przesądzają, jak nietrudno się domyślić, względy praktyczne, bo deska twarda zajmuje bez porównania więcej miejsca. Za najbardziej uniwersalne uważa się deski z wiosłem allround, a więc te, które są wykorzystywane wtedy, gdy chcemy pływać rekreacyjnie, bez konieczności narzucania sobie mocnego tempa. Nadają się do pływania po jeziorze i rzece, można także korzystać z nich podczas wakacji nad morzem. Deski tego rodzaju mają około 300-330 centymetrów długości oraz mniej więcej 75-85 centymetrów szerokości. Ich znakiem rozpoznawczym jest stabilność, trudno więc o lepszą opcję, jeśli nie mamy pewności, czy deska z wiosłem nam się spodoba.

Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, z pewnością zainteresują nas deski touring. Te są dłuższe niż ich podstawowa wersja, nadal jednak mamy do czynienia z rozwiązaniami stabilnymi. Plusem tych bardziej rozbudowanych desek jest ich praktyczność. Można ją dostrzec choćby analizując zastosowane mocowania na bagaż.

Deska z wiosłem – kryteria wyboru

Wybór pierwszej deski SUP nie jest prosty, nawet jeśli już wcześniej pływaliśmy po jeziorze na desce znajomych lub rozwiązaniu wprost z wypożyczalni. Warto więc pamiętać o tym, że tym parametrem, który będzie miał dla nas kluczowe znaczenie, jest przede wszystkim szerokość. Im szersza jest deska, tym bardziej jest stabilna, choć należy też liczyć się z tym, że deską przesadnie szeroką ciężko się steruje. Wybór odpowiedniej szerokości deski jest uzależniony przede wszystkim od wagi osoby, która będzie na niej pływać, choć pewną rolę odgrywa także jej wzrost.

Także grubość deski z wiosłem nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chcemy czuć się na niej pewność. Najczęściej waha się ona od 12 do 15 centymetrów. Im deska jest grubsza, tym bardziej jest stabilna. Powinny pamiętać o tym nie tylko osoby ważące więcej, ale i te, które nie mają jeszcze odpowiednio dużego doświadczenia i chcą czuć się pewniej i stabilniej na desce. Dobrze jest też mieć na uwadze to, że sztywność deski jest uzależniona nie tylko od jej grubości, ale również od tego, jak można ją napompować. Przeważnie producenci zalecają pompowanie deski do wartości 15 PSI. Jeśli wartość podana przez producenta jest niższa, zaleca się ponowne przemyślenie zasadności zakupu, bo deska może okazać się przesadnie miękka.

Innym ważnym parametrem jest długość deski. Już na wstępie wypada podkreślić, że producenci nie zawsze posługują się lubianymi przez nas centymetrami, odwołując się także do stóp. Warto więc pamiętać, że jedna stopa to 30,48 centymetrów. Początkowo długość nie jest może aż tak istotna, jak szerokość i grubość deski, z czasem można jednak zorientować się, że szybsze pokonywanie tras jest łatwiejsze wtedy, gdy deska jest dłuższa.

Ciekawe dodatki, które warto mieć

Najważniejszym dodatkiem do deski z wiosłem jest oczywiście samo wiosło. W sprzedaży dostępne są oczywiście także deski z całym gotowym wyposażeniem, zakup wiosła dopasowanego do naszego wzrostu i umiejętności będzie jednak lepszą opcją. Warto zaopatrzyć się również w pompkę i w plecak. Nie brakuje osób, które inwestują również w siedzisko, aby korzystanie z deski było jeszcze wygodniejsze.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.