Wiadomości z Rybnika

CNC – obróbka przy użyciu CAM 

  • Dodano: 2021-10-15 12:30

W wielu gałęziach biznesu zmierza się do zwiększenia wygody, szybkości czy efektywności pracy drogą automatyzacji różnych procesów, czy to płatności czy też składania zamówień. Nie inaczej jest z zakładami produkcyjnymi, gdzie nawet bardziej dąży się do zastąpienia wysiłków człowieka i czynności wykonywanych manualnie, przez pracę maszyn. Wynikiem tych starań jest rozwój technologii takiej jak obróbka CNC. Jeśli chodzi o skrawanie, niezwykle użyteczny okazuje się być moduł CAM. Jak działają urządzenia oparte na tych innowacjach? Postaramy się przybliżyć nieco te kwestie.  

Obróbka CNC – co oznacza skrót? 

Computerized Numerical Control – to właśnie kryje się za skrótem CNC, co można przetłumaczyć jako układ sterowania numerycznego. W praktyce oznacza to, że praca narzędzi, za pomocą, których dokonuje się obróbki CNC jest automatyczna i sterowana komputerowo. W tym celu najczęściej używa się panelu sterowania lub specjalnej aplikacji. Dzięki tej technologii udaje się uzyskać znacznie lepsze efekty niż podczas obróbki tradycyjnymi metodami. Detale wytwarzane są precyzyjnie, dzięki dokładnie zaplanowanym ruchom, a cały proces przebiega na tyle szybko, że możliwa jest masowa produkcja. Obróbka CNC to innowacja, która zdecydowanie bardzo pozytywnie wpłynęła na rozwój wielu sektorów przemysłu. 

Obróbka CNC – czym jest CAM? 

CAM to kolejne pojęcie, które warto znać, jeśli interesuje nas obróbka CNC. Skrót należy rozwijać jako Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania. Zastosowanie go umożliwia automatyzację tak zaawansowanych operacji jak na przykład obróbka pięcioosiowa ciągła. W metodzie programowania pracy narzędzi opartej na CAM, wykorzystuje się modele 2D lub 3D, zależnie od elementu poddawanego obróbce. Pozwala to zaplanować ruch narzędzia względem przedmiotu i wyznaczyć dla niego takie ścieżki, które sprawią, że detal spełniać będzie wytyczne klienta. Więcej na temat nowoczesnych metod obróbki przeczytać można tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Dobrze jest zapoznać się z najnowszymi usprawnieniami w zakładach produkcyjnych, aby wybrać jak najlepszego wykonawcę dla naszego zlecenia. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.