Wiadomości z Rybnika

Cena mieszkania na rynku pierwotnym – jakie czynniki ją warunkują?

  • Dodano: 2023-03-23 08:00, aktualizacja: 2023-03-23 08:07

Cena mieszkania na rynku pierwotnym jest jednym z podstawowych czynników, które decydują o wyborze lokum. Dlatego kupujący powinien wiedzieć czym kierować się przy wyborze. Jakie więc czynniki oddziałują na cenę mieszkania na rynku pierwotnym?

Lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na cenę mieszkań na rynku pierwotnym. Przede wszystkim ważne są warunki infrastrukturalne: dostęp do dzielnic handlowych, szkół i przedszkoli, przychodni zdrowia, uczelni wyższych, basenów i parków. Dla wielu osób istotne są także warunki komunikacyjne. Jeśli w pobliżu znajduje się stacja metra, autobusowa, kolejowa lub lotnisko – zwiększa to atrakcyjność okolicy. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości.

Dostępność udogodnień

Kolejną ważną kwestią jest dostęp do udogodnień. Mieszkanie powinno być wyposażone w niezbędne elementy – na przykład balkon, pomieszczenia gospodarcze, windę, alarm, instalację gazową i elektryczną, które znacznie wpływają na cenę mieszkania na rynku pierwotnym. Dotyczy to zwłaszcza nowych budynków mieszkalnych.

Rozmiar mieszkania

Kolejnym czynnikiem jest wielkość mieszkania. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj im większe mieszkanie, tym większa jest cena. Istotne jest także, czy mieszkanie jest położone w górnych czy dolnych piętrach. Nowe mieszkania w górnych partiach budynku są zazwyczaj droższe. Podczas odbiory mieszkań Katowice, inżynier również sprawdza metraż mieszkania. Najczęściej występują różnice między stanem faktycznym, a ty, który zapowiadał deweloper.

Standard wykończenia

Standard wykończenia jest kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę mieszkań na rynku pierwotnym. Mieszkania od dewelopera są często wyposażone we wszystko, co konieczne do wygodnego życia. To dodatkowa zaleta, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Okres zakupu

Ostatnim ważnym czynnikiem, który oddziałuje na cenę mieszkań na rynku pierwotnym, jest okres zakupu. Ceny mieszkań wahają się w ciągu roku, a najniższe ceny obserwuje się podczas okresu promocyjnego. Więc jeśli kupujesz swoje pierwsze mieszkanie, wybierz optymalny moment i korzystaj z okazji.

Podsumowanie

Cena mieszkań na rynku pierwotnym jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są: lokalizacja, dostępność udogodnień, wielkość mieszkania, standard wykończenia oraz okres zakupu. Aby dokonać właściwego wyboru, kupujący musi dokładnie przeanalizować te czynniki i zdecydować, które z nich są dla niego najważniejsze.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.