Wiadomości z Rybnika

Auto dla młodego kierowcy: trochę inne spojrzenie

  • Dodano: 2021-06-16 08:45, aktualizacja: 2021-06-17 08:15

E, niedługo masz prawo jazdy, to nie szukaj za dobrego auta. Kto nie słyszał tego tekstu, ręka w górę? Tylko skąd się wzięło to przekonanie i jak można na całą tę sytuację spojrzeć lepiej? Czego szukać w autach najlepszych jako pierwszy samochód?

Koniec z obniżaniem kosztów

Jedno trzeba sobie wyjaśnić na początku: młodzi kierowcy wcale nie są gorsi od bardziej doświadczonych. Owszem, popełniają błędy: przypalone sprzęgło, zbyt gwałtowne hamowanie itd. Ale te nawyki szybko się wyrabia i żaden, absolutnie żaden samochód nie ucierpi za bardzo na zdobywaniu wprawy. Szukanie tanich, żeby je zajeździć, nie ma sensu z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że kolejne auta będą droższe, więc to oznacza tylko podwójny wydatek. Po drugie – lepsze auto wybaczy więcej, a nawet jeśli coś trzeba będzie naprawić, to da się nim po prostu jeździć dłużej. Po trzecie: w lepszym samochodzie jedzie się wygodniej, a to od razu zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego samochodu?

Skoro tak, to krótki przegląd kryteriów razem z uzasadnieniem.

  • Cena. Nie ma być jak najniższa – należy szukać samochodu o odpowiednim stosunku jakości do ceny. Sprawdzić wyposażenie na bestvin.pl, zastanowić się, czy będzie OK za takie, a nie inne pieniądze. Dokładnie tak samo, jak przy każdym zakupie samochodu.
  • Komfort. Pierwszy samochód paradoksalnie często zostaje z kierowcą na dłużej. Będzie służył i na wyjazdy wakacyjne, i na dojazdy do pracy. Niech więc będzie wygodny – odpowiednio duży, z komfortowym fotelem – taki, jaki jest Ci potrzebny.
  • Prostota. Prosta konstrukcja jest zawsze warta rozważenia. To także kryterium dla wszystkich, a nie tylko dla młodych kierowców. Nie kupuj samochodu z mnóstwem elektroniki, która Ci się nie przyda. Zainwestuj w to, co naprawdę potrzebne. Może lepsza klimatyzacja, może lepszy system audio – sam wybierz.
  • Elastyczność. Niektóre jednostki napędowe są bardziej wszechstronne od innych. Nie mając wielkiego doświadczenia, warto poszukać takich samochodów, które są solidne, trwałe i uniwersalne. Cóż – to także kryterium uniwersalne, ale dla młodych kierowców szczególnie istotne.

Pierwsze auto: środki ostrożności

Kiedy nie masz odpowiedniego doświadczenia, możesz mieć problem z wyborem dobrego egzemplarza. Punktem wyjścia powinny być choćby raporty z historii pojazdu z carVertical, ale przede wszystkim nie kupuj oczami. Na oględziny weź ze sobą kogoś, kto będzie adwokatem diabła. Nie ma znaczenia, jaką markę i model sobie wybierzesz – błędem będzie tylko zakup samochodu, którego stan techniczny wymaga włożenia olbrzymiej kasy w remonty, a kiedy idziesz na pierwsze motoryzacyjne zakupy, to w podnieceniu łatwo możesz przeoczyć wielkie czerwone flagi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.