Wiadomości z Rybnika

Aparat ortodontyczny - jaki wybrać?

  • Dodano: 2018-11-05 11:00

Efekt pięknego uśmiechu można uzyskać w bardzo łatwy sposób, czyli poprzez noszenie aparatu ortodontycznego. Musimy jednak pamiętać, że taki sposób leczenia zazwyczaj jest dość czasochłonny i zależy od tego, jak dużą mamy wadę zgryzu. Pamiętajmy też o tym, że aparat na zęby możemy zakładać w każdym wieku, choć u nastolatków ten proces przebiega szybciej. Ważne jest jednak to, żebyśmy zwrócili uwagę na to, który rodzaj wybrać. Dzięki temu dopasujemy je do naszych potrzeb i oczekiwań.

Aparat ortodontyczny – dla kogo ma być?
Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, do kogo ma być skierowany aparat ortodontyczny. Dzięki temu będzie nam łatwiej określić, jaki rodzaj będzie odpowiedni. W przypadku dzieci zazwyczaj stosuje się aparatu, które można wyjmować. W ten sposób można wyleczyć wadę zgryzu, która znajduje się w początkowym stadium. Dorośli często decydują się na stały aparat. Jednak dla niektórych osób wadą jest to, że jest widoczny. Wtedy warto zastanowić się nad innym modelem. Pamiętajmy też o tym, że problem ze zgryzem należałoby jak najszybciej zacząć leczyć. Wtedy czas noszenia aparatu może ulec skróceniu.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
W trakcie wyboru odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami specjalisty. Dzięki temu wybierzemy model, który wyleczy naszą wadę zgryzu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych rodzajów aparatów stałych. Dlatego z łatwością możemy dostosować go do naszego wieku, a także stopnia wady zgryzu. Zatem przyjrzyjmy się dokładnie trzem różnym rodzajom, tzn. wyjmowanym, ligaturowym i lingwalnym aparatom na zęby. Wszystkie informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie ortolingwa2.pl. Jednak wcześniej sprawdźmy, czym charakteryzują się wspomniane rodzaje aparatów.

Wyjmowany aparat
Bez wątpienia jest to najpopularniejszy rodzaj aparatu wybierany dla dzieci. Dzięki niemu możemy wyeliminować początkowe problemy ze zgryzem, a także uzyskać odpowiednią ilość miejsca dla zębów. Poza tym wyjmowany aparat na zęby bywa stosowany do pomocy w oduczeniu dzieci ssania palca lub wadę wymowy. Zwróćmy też uwagę na to, że taki aparat jest zbudowany z akrylowej płytki, elementów wykonanych z drutu, ale również śrub i sprężyn.

Tradycyjny aparat ligaturowy
Trzeba przyznać, że najpopularniejszym rodzajem aparatów ortodontycznych. Dzięki nim możliwe jest dokonanie korekcji wady zgryzu. Zwróćmy też uwagę na to, że taki aparat jest zbudowany m.in. z zamków, ligatur oraz łuków. Zamki są przymocowane do zębów za pomocą odpowiedniego kleju. Wtedy dochodzi do nacisku, jednak następuje on stopniowo i w kontrolowany sposób.

Aparaty lingwalne
Należą do jednych z najnowszych modeli, dzięki temu, że są montowane na tylnej powierzchni zębów. Dzięki temu są całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Pamiętajmy też o tym, że nie wpływa to negatywnie na komfort użytkowania. Poza tym zwróćmy uwagę na to, że w tym przypadku czas leczenia wynosi od 6 do 30 miesięcy.