Wiadomości z Rybnika

Projekty domów nowoczesnych - domy stodoły i  budynki jednorodzinne

  • Dodano: 2019-11-29 09:30, aktualizacja: 2020-02-20 13:05

Domy jednorodzinne przypominające swoim wyglądem stodoły zyskują coraz większą popularność. Wpisują się one bowiem w trend nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego, które jest proste w formie i wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Przyjrzyjmy się charakterystyce domów – stodół i kilku innym przykładom domów nowoczesnych.

Domy nowoczesne - cechy charakterystyczne dla stodół 

Przede wszystkim cechą charakterystyczną domu przypominającego stodołę, jest jego bryła. Jest ona prostokątna i prosta, z dwuspadowym dachem. Takiego kształtu są widywane na wsiach stodoły i z tego właśnie względu, omawiane w artykule domy, mają swą nazwę. Kolor fasady jest zazwyczaj stonowany. Niemniej można spotęgować efekt „wiejski”, jeśli fasada naszego domu będzie przypominać kolorem czerwoną cegłę, używaną niegdyś do budowania stodół i innych budynków gospodarczych. Dwuspadowy dach pozwala zachowywać ciepło i jest jednym ze stosowanych w nowoczesnych stodołach rozwiązań energooszczędnych. Domy stodoły bywają mocno przeszklone od strony południowej. Zdarza się, że niemal cała południowa ściana jest ze szkła. Jest to dobre rozwiązanie zimą, jednak kłopotliwe latem, dlatego decydując się na nie, należy w jakiś sposób zapewnić skuteczne zasłanianie okien. Nowoczesne stodoły mogą być piętrowe ale też parterowe (z poddaszem lub bez). W budowie domu – stodoły niezwykle istotne jest pokrycie dachowe. Najlepiej żeby był to rąbek stojący, dzięki któremu uzyska się bardzo ciekawy i estetyczny efekt wizualny. Trzeba jednak pamiętać, że oszczędność w formie i wykorzystywanie energooszczędnych technologii nie są domeną jedynie „stodół”. Podobne cechy mają innego typu nowoczesne domy jednorodzinne. I nie muszą przy tym być prostokątne ani mieć dwuspadowego dachu. 

Domy nowoczesne z płaskim dachem – co je charakteryzuje?

Największą cechą charakteryzującą dom nowoczesny z płaskim dachem jest oczywiście jego dach. Jest on płaski, więc ciekawie wygląda, zwłaszcza, że daje to możliwość zabawy kształtem bryły. Owszem, nadal jest ona kwadratowa lub prostokątna, kanciasta, niemniej często bogata w przełamania. Choć rzeczy jasna spotykane są domy nowoczesne bez załamań, potocznie zwane „klockami”. Nowoczesność tych domów polega na energooszczędności. W przypadku domów z płaskim dachem, jeden element ułatwiający oszczędzanie ciepła – ukośny dach, niestety odpada. Dlatego inwestorzy będą musieli wyłożyć więcej pieniędzy na pozostałe rozwiązania. Spotykane więc są domy nowoczesne z dachem płaskim mocno przeszklone od południa. Często montuje się na ich dachach panele fotowoltaiczne. Zabiegi te pozwalają skutecznie oszczędzić energię.

Domy nowoczesne - wille

Domy jednorodzinne, mające duży metraż, przekraczający nawet 300m2, zwykle kojarzą się dworkami. Niemniej można z powodzeniem zamówić projekt willi w nowoczesnym stylu. Łączy w sobie cechy obu powyższych rodzajów domów. Zobacz je pod tym linkiem https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html. Będzie mieć dwuspadowy dach ale bryłę przełamaną jak w domu płaskim, mniej więcej na wysokości zmiany kondygnacji. Często więc taras będzie zarazem dachem garażu lub wysuniętego salonu (w zależności czy kształt brył przypomina literę np. T lub L). Na pewno zastosuje się przy budowie willi wszystkie najnowsze technologie energooszczędne pozwalające zaoszczędzić na ogrzewaniu tak dużego budynku. Fasada jednak nadal nie będzie się rzucać w oczy kolorystycznie ani posiadać zbytecznych zdobień. Jak widać projekty domów nowoczesnych można zastosować na każdy metraż i na różne style architektoniczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.