Wiadomości z Rybnika

Zadbajmy o bezpieczny przejazd najmłodszych. Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy

  • Dodano: 2023-07-31 12:30

Dziecko w trakcie podróży samochodem powinno być chronione w sposób szczególny. Wynika to nie tylko z przepisów prawa, ale przede wszystkim z zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem

Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania jest zupełnie bezbronne. Pamiętajmy, że bez względu, w jaką drogę z dziećmi się wybieramy – czy to jest wyjazd na wczasy, czy codzienna droga do przedszkola – odpowiedni fotelik i pasy bezpieczeństwa to podstawa.

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Wyjątki od reguły

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Ustawienie fotelika do samochodu

Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Pamiętajmy, że bez względu, w jaką drogę z dziećmi się wybieramy – czy to jest wyjazd na wczasy, czy codzienna droga do przedszkola – odpowiedni fotelik i pasy bezpieczeństwa to podstawa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również