Wiadomości z Rybnika

Wyremontuj i mieszkaj: ZGM przygotowało listę mieszkań do remontu

 • Dodano: 2024-02-14 09:30

Ponad 50 mieszkań do remontu czeka na przyszłych najemców. Rybnicki ZGM przygotował ofertę mieszkaniową, w ramach której będzie można wynająć na czas nieokreślony mieszkanie w zamian za wykonanie w nim remontu.

- Nasza propozycja jest szansą dla tych, którzy chcą zamieszkać w Rybniku, mają budżet na remont, ale nie chcą lub nie mogą zainwestować w zakup własnego mieszkania – wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Większość oferowanych przez ZGM mieszkań znajduje się w budynkach, które wcześniej zostały kompleksowo wyremontowane – są po termomodernizacji czy wymianach niezbędnych instalacji. Osoby zainteresowane wynajmem konkretnego mieszkania będą się mogły o nie ubiegać, w zamian za jego samodzielne wyremontowanie. Wszystkich, dla których stawki czynszu za najem na rynku komercyjnym są zbyt wysokie, zachęcam do zainteresowania się naszą ofertą – mówi prezydent.

Pełny wykaz dostępnych lokali można będzie znaleźć na stronie BIP Urzędu Miasta w zakładce mieszkania komunalne/wykaz wolnych lokali/mieszkania do remontu od poniedziałku, 19 lutego br.

Stan mieszkań

Skala koniecznego do wykonania remontu jest różna w zależności od mieszkania. Szczegółowe informacje dotyczące mieszkań objętych programem, w tym dane dotyczące lokalizacji, liczby pokoi, metrażu, a także zakresu i orientacyjnego kosztu przyszłego remontu, publikowane są również na wskazanej wyżej stronie. Warto zaglądać tam stronę regularnie, bo oferta jest aktualizowana co tydzień.

- Mieszkania, które oferujemy do remontu, znajdują się w różnych dzielnicach Rybnika, a korzystne stawki najmu stanowią atrakcyjną alternatywę w porównaniu z cenami obowiązującymi na rynku komercyjnym – przekonuje Joanna Fojcik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – Co ważne, przyszli najemcy mogą liczyć na korzyści, takie jak zwolnienie z opłacania czynszu podczas remontu oraz zwolnienie z kaucji mieszkaniowej – dodaje dyrektorka.

Ile środków finansowych przygotować?

Na remont najczęściej trzeba przeznaczyć od 30 tys. zł do 85 tys. zł.  Zakres remontu jest bardzo różny, najczęstsze prace to:

 • zmycie, zdrapanie ścian i sufitów, wyrównanie tynków,
 • wymiana podłóg,
 • wykonanie nowej instalacji elektrycznej,
 • wykonanie nowej instalacji wod.-kan. od pionu do urządzeń, montaż urządzeń sanitarnych, to jest: muszli, wanny lub prysznica, umywalki, zlewozmywaka i baterii (kuchnia + łazienka).

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej prosi o uważne przeczytanie i zapoznanie się z wytycznymi zawartymi w zakresie remontu danego mieszkania, ponieważ każdy punkt z listy musi być zrealizowany lub przestrzegany ( np. zakaz zabudowy instalacji gazowej lub odpowiednia szerokość drzwi).

Mieszkania do wyboru

W puli 50 mieszkań są:

 • mieszkania jednopokojowe o pow. użytkowej 22,24 m2 - 39,73 m2
 • mieszkania dwupokojowe o pow. użytkowej 35,46 m2 – 52,00 m2
 • mieszkania trzypokojowe o pow. użytkowej 54,71 m2 – 64,74 m2”

Warunki ubiegania się o lokal:

O lokal do remontu mogą ubiegać się osoby, które:

 • rodziny, których dochód miesięczny wynosi od 1 300,94 zł do 4 336,44 zł netto na osobę1,
 • osoby samotne, których dochód wynosi od 2 168,23 zł do 4 336,44 zł netto*,
 • udokumentują swoją zdolność finansową do pokrycia minimum 70%, kosztów remontu,
 • nie posiadają prawa własności do lokalu lub budynku mieszkalnego.

Więcej informacji na stronie UM w zakładce: mieszkania komunalne/kryteria przyznawania mieszkań/mieszkania do remontu

Dopełnij formalności:

 • na początek, wypełnij wniosek i złóż go w Wydziale Spraw Mieszkaniowych lub prześlij pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2 44-200 Rybnik:
 • tu znajdziesz wzór wniosku do pobrania
 • kiedy Twój wniosek zostanie pozytywnie zakwalifikowany, a zainteresuje Cię konkretne mieszkanie z programu, postępuj zgodnie z procedurą i wskaż adres lokalu.

Zainteresowanych mieszkaniami do remontu Urząd Miasta zaprasza do kontaktu:

 • Wydział Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Rybnika ul. Kościuszki 17 (siedziba ZGM), tel.: 32 439 22 48.

1 Uprawnionymi do starania się o wynajem lokalu z zasobów Gminy Rybnik są osoby spełniające kryteria wskazane w Uchwale Rady Miasta Rybnika nr 263/XVI/2019 z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Rybnik (tekst jednolity Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z 2021 r. pozycja 7421).

 • Dochód miesięczny na członka gospodarstwa domowego wyższy od 90% kwoty najniższej emerytury, co aktualnie wynosi 1 300,94 zł netto na 1 osobę do 300% jej wysokości co stanowi 4 336,44 zł netto na osobę.
 • W przypadku osób samotnych od 150% jej wysokości, co stanowi 2 168,23 zł netto na osobę do 300% jej wysokości co stanowi 4 336,44 zł netto na osobę

Uwaga: wyrażone wartości kwotowe obowiązują od dnia 01.03.2023 r. Wysokość podanych kwot uzależniona jest od kwoty najniższej emerytury i zostaje przeliczona raz do roku, na podstawie komunikatu ogłaszanego przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej Monitor Polski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również