Wiadomości z Rybnika

Wybrano kolejne rady dzielnic w Rybniku. Poznaj wyniki

  • Dodano: 2023-04-19 07:00, aktualizacja: 2023-04-18 21:25

Za nami wybory do kolejnych rad dzielnic. W niedzielę, 16 kwietnia swoich dzielnicowych radnych wybrali mieszkańcy Chwałęcic, Chwałowic, Grabowni i Zamysłowa.

Przypomnijmy – w  tym roku kończy się kadencja rybnickich rad dzielnic, wybranych w 2019 roku. Dlatego w kwietniu i maju przeprowadzane są wybory, w których mieszkańcy dzielnic wybiorą swoich przedstawicieli na nową, 5-letnią kadencję: 2023-2028. W pięć kolejnych niedziel kwietnia i maja w poszczególnych dzielnicach odbywać się będą głosowania, w trakcie których wybrani zostaną nowi członkowie rad dzielnic – każda z rad liczyć będzie 15 członków. Aby wybory były ważne, musi wziąć w nich udział  co najmniej 10% mieszkańców Dzielnicy, uprawnionych do głosowania.

W niedzielę 16 kwietnia głosowały dzielnice Chwałęcice, Chwałowice, Grabownia, Zamysłów. W każdej z nich frekwencja pozwoliła na wybór nowego składu rady:

  • Chwałęcice – 26,37 proc.
  • Chwałowice – 10,60 proc.
  • Grabownia – 37,61 proc.
  • Zamysłów – 21,69 proc.

Wcześniej, 2 kwietnia głosowały 4 dzielnice: Boguszowice Osiedle, Boguszowice Stare, Golejów i Meksyk. W trzech z nich wybrano nowe rady dzielnic, jedna dzielnica – Boguszowice Stare - nie przekroczyła frekwencyjnego progu wyborczego, więc w ciągu 3 miesięcy trzeba będzie przeprowadzić tam ponowne wybory.

Nie wszędzie będą Rady Dzielnic

Rada dzielnicy liczy 15 osób, więc aby wybory mogły się odbyć, kandydatów musi być co najmniej 20. Nie wszędzie byli chętni do kandydowania, więc już dzisiaj wiadomo, że przez najbliższe 5 lat nie wszędzie będą Rady Dzielnic.

Zgodnie z planem, 16 kwietnia wybory miały się odbyć w dzielnicach: Ligota-Ligocka Kuźnia, Niedobczyce, Paruszowiec Piaski. Niestety w tych dzielnicach nie znalazła się wystarczająca liczba kandydatów, dlatego w najbliższej, 5-letniej kadencji, w dzielnicach tych nie będzie rad dzielnic. Z tych samych powodów swojej Rady Dzielnicy nie będą miały: Radziejów, Stodoły, Śródmieście, Gotartowice, Kłokocin, Maroko-Nowiny.

Wybory, które przed nami

  • 23 kwietnia br. głosować będą mieszkańcy dzielnic Ochojec, Orzepowice, Popielów,
  • 7 maja br. głosowanie odbędzie się w Kamieniu, Niewiadomiu, Rybniku-Północ, Rybnickiej Kuźni, Wielopolu oraz Zebrzydowicach.

Wciąż jeszcze można zgłaszać kandydatów dla dzielnicy Smolna – termin zgłoszeń mija 21 kwietnia br. Jeśli znajdzie się tam wystarczająca liczba kandydatów, wybory odbędą się 21 maja, br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również