Wiadomości z Rybnika

Województwo śląskie tonie smogu. W Rybniku normy przekroczone o nawet tysiąc procent!

  • Dodano: 2020-01-17 17:00

Wczoraj wieczorem w Rybniku normy pyłów zawieszonych były przekroczone nawet o tysiąc procent, dla mieszkańców to sytuacja tragiczna.

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest za to węgiel, czyli nasza śląska chluba. Rybnik znajduje się w niecce, co też generalnie się na to nakłada. Niski układ baryczny, brak wiatru, duża gęstość zabudowy i mamy niestety taką sytuację jaką obserwujemy teraz – Dawid Błatoń, rzecznik prasowy SM w Rybniku

Przy takim stężeniu rybniccy strażnicy miejscy mają obowiązek przeprowadzić przynajmniej 15 kontroli nieruchomości w ciągu doby. W Imielinie dla odmiany kontroli wcale nie ma, miasto chwali się natomiast ogromnymi dotacjami jakie mieszkaniec otrzymuje do wymiany kotła. To kwota 8 tysięcy złotych. Miasto przez ostatnie 3 lata wymieniło 280 nieekologicznych źródeł ciepła.

– Miasto nie należy biednych, ale my zauważamy poważny problem – mówi Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina.

2/3 z tego to kotły na gaz, ponieważ gmina w 90 proc jest zgazyfikowana i mieszkańcy zrozumieli że jest dekarbonizacja, od węgla się odchodzi, węgiel też jest drogi, droższy niż gaz. I ponad 2/3 mieszkańców wymieniło kopciuchy na gaz.

Teraz urząd miasta w Imielinie planuje przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Chce w ten sposób sprawdzić ile jeszcze kotłów czeka na wymianę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również