Wiadomości z Rybnika

Województwo śląskie tonie smogu. W Rybniku normy przekroczone o nawet tysiąc procent!

  • Dodano: 2020-01-17 17:00

Wczoraj wieczorem w Rybniku normy pyłów zawieszonych były przekroczone nawet o tysiąc procent, dla mieszkańców to sytuacja tragiczna.

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest za to węgiel, czyli nasza śląska chluba. Rybnik znajduje się w niecce, co też generalnie się na to nakłada. Niski układ baryczny, brak wiatru, duża gęstość zabudowy i mamy niestety taką sytuację jaką obserwujemy teraz – Dawid Błatoń, rzecznik prasowy SM w Rybniku

Przy takim stężeniu rybniccy strażnicy miejscy mają obowiązek przeprowadzić przynajmniej 15 kontroli nieruchomości w ciągu doby. W Imielinie dla odmiany kontroli wcale nie ma, miasto chwali się natomiast ogromnymi dotacjami jakie mieszkaniec otrzymuje do wymiany kotła. To kwota 8 tysięcy złotych. Miasto przez ostatnie 3 lata wymieniło 280 nieekologicznych źródeł ciepła.

– Miasto nie należy biednych, ale my zauważamy poważny problem – mówi Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina.

2/3 z tego to kotły na gaz, ponieważ gmina w 90 proc jest zgazyfikowana i mieszkańcy zrozumieli że jest dekarbonizacja, od węgla się odchodzi, węgiel też jest drogi, droższy niż gaz. I ponad 2/3 mieszkańców wymieniło kopciuchy na gaz.

Teraz urząd miasta w Imielinie planuje przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Chce w ten sposób sprawdzić ile jeszcze kotłów czeka na wymianę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.