Wiadomości z Rybnika

Widziałeś nielegalny baner wyborczy? Rybnickie władze proszą o zgłoszenia

  • Dodano: 2023-09-29 10:00

Urząd Miasta Rybnik zaprasza do działania: zgłaszajcie nielegalne banery wyborcze za pomocą aplikacji halo! Rybnik.

Zgłaszanie nielegalnych banerów wyborczych w Rybniku

Nadchodzące wybory są niezwykle ważnym wydarzeniem dla całego kraju. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu czystości i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej. Nielegalnie rozwieszane banery wyborcze mogą zakłócać estetykę miejsca, a także stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i naruszenie prawa.

W związku z licznymi pytaniami oraz napływającymi do Straży Miejskiej w Rybniku zgłoszeniami – aby ułatwić Państwu proces zgłaszania nielegalnych banerów wyborczych – uruchomiliśmy specjalną kategorię w aplikacji halo! RYBNIK. Teraz można szybko i łatwo zgłaszać wszelkie przypadki nielegalnego rozwieszania banerów wyborczych w naszym mieście. Wystarczy skorzystać z modułu "Zgłoś Problem" w aplikacji i wybrać nową kategorię "Nielegalny baner".

Korzystanie z nowej funkcjonalności jest proste i intuicyjne. Po wybraniu kategorii "Nielegalny baner" zostaną Państwo poproszeni o dostarczenie kilku podstawowych informacji. Chodzi o krótki opis sytuacji i wskazanie lokalizacji – dokładnego miejsca, gdzie powieszono nielegalny baner wyborczy. Można dołączyć zdjęcia, które udokumentują sytuację – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Po wysłaniu zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej  w Rybniku, której pracownicy zweryfikują treść informacji i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podejmą stosowne i zgodne z prawem działania.

Regulacje w zakresie wywieszania plakatów wyborczych wskazują na kilka ważnych kwestii:

  • Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. To decyzja administracyjna, w której może zostać  naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody może zostać naliczona kara pieniężna.
  • W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia (na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych)
  • Banery nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.
  • Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą zostać usunięte przez odpowiednie służby
  • Właścicielom posesji, na których zostały umieszczone treści wyborcze w postaci np. plakatów przypominamy, że podlegają one ochronie prawnej. Właściciel nieruchomości powinien wystosować do komitetu wyborczego wezwanie do natychmiastowego usunięcia plakatu wyborczego (jeśli został wywieszony bez jego zgody), może również rościć prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

Rozumiemy, że nielegalne rozwieszanie banerów wyborczych może być irytujące i nieestetyczne, ale odpowiedzią na to nie może być samodzielne usuwanie tych materiałów. Istnieją procedury i regulacje prawne, które określają, jakie działania można podjąć w takich sytuacjach. Najważniejszym krokiem jest zgłoszenie przypadku, co pozwoli na podjęcie działań zgodnie z obowiązującymi przepisami – podkreśla Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej  w Rybniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również