Właściciele budynków muszą dbać o usuwanie śniegu z dachów. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do poważnych zagrożeń, w tym zawalenia dachu i konsekwencji prawnych.
Przypomnienie o obowiązku odśnieżania dachów
Intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach.
Co może się stać, jeśli nie usuniemy śniegu z dachu?
Śnieg na dachu, szczególnie mokry lub zlodowaciały, jest ciężki – jeden metr sześcienny mokrego śniegu waży aż 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg. Tego rodzaju obciążenie może powodować:
- uszkodzenie konstrukcji budynku,
- zawalenie się dachu,
- zagrożenie życia i zdrowia osób znajdujących się w pobliżu budynku.
Kto odpowiada za usuwanie śniegu?
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty handlowe i użyteczności publicznej, ale również właściciele domów jednorodzinnych powinni pamiętać o odśnieżaniu dachów i usuwaniu zwisających sopli lodu.
Za nieusunięcie śniegu z dachu grożą poważne konsekwencje – w tym mandat lub zamknięcie obiektu. Dbałość o bezpieczeństwo to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim odpowiedzialność za życie i zdrowie innych.