Wiadomości z Rybnika

Uroczyste otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w SP 36 Rybniku

  • Dodano: 2022-12-09 06:30, aktualizacja: 2022-12-08 23:50

5 grudnia odbyło się  oficjalne otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Rybniku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi:

  • Pan prezes WFOŚIGW – Adam Lewandowski
  • Poseł na Sejm – Marek Krząkała
  • Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury – Katarzyna Fojcik
  • Wizytator Kuratorium Oświaty – Grażyna Chachulska
  • Radni naszego miasta, dyrektorzy pobliskich placówek oświatowych i Rada Rodziców.

Goście zostali przywitani przez dyrektora Krzysztofa Zaika. Następnie przemawiał i symbolicznie przeciął wstęgę otwierając zieloną pracownię pan prezes WFOŚIGW wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury. 

Uczniowie pokazali prezentację multimedialną ze slajdami naszej szkoły oraz wszystkimi działaniami ekologicznymi, następnie odbył się pokaz kilku doświadczeń biologicznych i chemicznych. Goście otrzymali również symboliczne pamiątki związane z otwarciem pracowni. 

Na początku tego roku przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez WFOŚIGW w Katowicach - Zielona Pracownia Projekt 2022, jako laureaci tego konkursu dostaliśmy 10 000zł i zielone światło do drugiego konkursu Zielona Pracownia 2022. W tym konkursie również zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy nagrodę 40 000 zł na realizację Zielonej Pracowni –Boguszowicka Oaza. W maju na zamku w Ogrodzieńcu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Zielona Pracownia 2022. Znaleźliśmy się w gronie szkół laureatów, co nas niezmiernie ucieszyło, ponieważ dzięki temu udało nam się stworzyć pracownię przyrodniczo-ekologiczną, o której wcześnie można było tylko pomarzyć. Projekt i sama pracownia powstały dzięki staraniom nauczycielki biologii Pani Agnieszce Zaik. - relacjonuje SP.

Na bazie starej pracowni biologicznej powstała nowa zupełnie inna. Jest to pracownia przyrodnicza, w której znalazły się nowe stoliki i krzesła, nowy ekran multimedialny, komputer, mikroskopy i mnóstwo pomocy dydaktycznych do nauki przyrody, biologii, chemii, geografii. Sala uzyskała zupełnie nowy, typowo przyrodniczy wygląd. Jesteśmy dumni, że nasza młodzież może się uczyć w tak nowoczesnych warunkach.

Naszą zieloną pracownię nazwaliśmy Boguszowicką Oazą, ponieważ szkoła znajduje się w dzielnicy Rybnika - Boguszowice. Oaza ma być miejscem nie tylko nauki, ale również spotkań z naturą, odpoczynku oraz odkrywania talentów i pasji. Chcemy, aby uczniowie, samodzielnie i z pomocą naszych nauczycieli uczyli się badać, eksperymentować, planować, przewidywać, stać się młodymi naukowcami, którzy sami docierają do wiedzy, szukają odpowiedzi na nurtujące pytania. Pragniemy by poznawali przyrodę, jej prawa i tajemnice, uczyli się o niej, dbać o nią i ją chronić.

Nasza nowa pracownia została wzbogacona w szereg pomocy, których nie sposób wszystkich wymienić. Są to między innymi: modele komórki roślinnej i zwierzęcej, budowa oka, skóry, modele wirusów, preparaty makroskopowe, które ułatwiają naukę na lekcjach biologii, przyrody i zajęciach dodatkowych.  

Otrzymaliśmy również pomoce dydaktyczne służące obserwacji związane z nauką przyrody i geografii: globusy, podstawowe zestawy skał, model układu słonecznego, model ruchu obiegowego, model obiegu wody w przyrodzie, przenośną stację pogody, potrzebne mapy, atlasy, kompasy, lupy, zestawy do badania stanu gleby, wody, powietrza i wiele innych.

Podczas zajęć przyrody, chemii, geografii, fizyki i biologii przyświecają nam będą słowa Alberta Einsteina „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Pragniemy, aby nasi wychowankowie byli bacznymi obserwatorami przyrody, odkrywali jej piękno i znaczenie dla nas – ludzi. Aby rozwijali umiejętności i właściwe nawyki, ucząc się oszczędzania energii, wody, surowców, segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów. Dowiadywali się także o zmianach klimatu i ich konsekwencjach. Uczyli się troski o przyszłość naszej planety. Dlatego cieszymy się bardzo, że mamy Boguszowicką Oazę, w której będziemy mogli jeszcze dokładniej i głębiej poznawać przyrodę i ekologię. - czytamy.

Uroczyste otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w SP 36 Rybniku / fot. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również