Wiadomości z Rybnika

Uczniowie z Rybnika zdobyli Złote Granty!

  • Dodano: 2023-05-31 07:30, aktualizacja: 2023-05-31 07:44

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zdobyli Złoty Grant w ogólnopolskim konkursie Projektanci Edukacji.

Od pomysłu do projektu!

Prototyp kamizelki wykrywającej bezdech u niemowląt, opracowany przez trójkę uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, jest jednym z sześciu projektów nagrodzonych Złotym Grantem w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu "Projektanci Edukacji". Od pomysłu do projektu, organizowanego przez największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Laureaci otrzymają od Nowej Ery kolejny grant finansowy wspierający realizację dalszych prac nad projektem, szukają także partnerów biznesowych, którzy pomogą wprowadzić produkt na rynek.

Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy opracowali prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt. Urządzenie to, w przeciwieństwie do istniejących na rynku monitorów oddechu, ma być niedrogie, wygodne dla dziecka, bez ryzyka odpięcia się lub zsunięcia podczas snu i mobilne - możliwe do przenoszenia razem z dzieckiem.

- Kamil, Eryk i Denis zostali zainspirowani do stworzenia “Breath Detect Vest” przez swoich znajomych, którym urodziło się dziecko. Mama malucha kupiła dostępny na rynku monitor oddechu w postaci czujników do łóżeczka. Jednak urządzenie nie zdało egzaminu, ponieważ dziecko leżało w łóżeczku tylko niewielką część nocy, a potem spało z rodzicami. Kolejny monitor, jaki zakupili rodzice, był doczepiany do ubrania i często się zsuwał. Również ceny tych produktów nie były małe. Dlatego mama opisała, jak według niej mógłby wyglądać i działać idealny monitor oddechu, a nasi uczniowie podjęli się zaprojektowania i wykonania takiego urządzenia. Zaproponowane przez nich rozwiązanie przede wszystkim eliminuje wady istniejących urządzeń i łączy ich zalety - opowiada nauczycielka Aleksandra Kapuścińska, która jest koordynatorką projektu. 

Kamizelka zaprojektowana przez uczniów, ubrana na dziecko, działa, bez względu na to, gdzie aktualnie maluch śpi, a czujnik hallotronowy będący sercem kamizelki jest czuły tylko na ruch klatki piersiowej dziecka, a nie np. rodzica leżącego obok dziecka (w przeciwieństwie do mat łóżeczkowych). Urządzenie komunikuje się z aplikacją w telefonie rodzica poprzez sieć Wi-Fi, więc rodzic może znacznie oddalić się od niemowlaka - sygnał dźwiękowy w razie zaniku oddechu wydaje telefon, a nie bezpośrednio monitor oddechu. Kamizelka została także okrojona z pomiaru innych parametrów życiowych (np. temperatura, ciśnienie, natlenienie itp) i skupia się tylko na bieżącym wykrywaniu oddechu. Taki zabieg umożliwi osiągnięcie niskiej ceny produktu, dlatego kamizelka będzie mogła być kupiona jako podstawowy element wyprawki. Kamizelka przeszła testy na osobach dorosłych.

 - Z sukcesem zakończyliśmy wszystkie zaplanowane przez nas prace - podsumowuje Aleksandra Kapuścińska.  - Chcemy jednak dalej rozwijać projekt “Breath Detect Vest”, już na szerszą skalę. Dokonania Kamila, Eryka i Denisa spotkały się z dużym zainteresowaniem i nie chcemy, żeby stworzenie prototypu kamizelki było tylko elementem w pierwszym CV naszych utalentowanych uczniów.  Ten produkt ma w sobie potencjał, by pobić rynek, dlatego szukamy partnerów biznesowych, którzy byliby zainteresowani dalszym rozwojem projektu - dodaje Kapuścińska. 

- "Breath Detect Vest” - kamizelka wykrywająca zanik oddechu u noworodków"  to niezwykle ambitny projekt, którego realizacji sama jestem niezwykle ciekawa. Projekt ten łączy ze sobą również naukę programowania oraz elektroniki z umiejętnościami miękkimi, takimi jak praca w grupie, czy psychologia. Połączenie to moim zdaniem jest niezwykle ważne i przyszłościowe - komentuje Wioletta Klimczak, jurorka konkursu Projektanci edukacji.

Śląsk może pochwalić się aż dwoma zwycięskimi zespołami! 

Drugi projekt nagrodzony Złotym Grantem w konkursie “Projektanci edukacji” to: "Puk, puk. Kto tam? Depresja. Biblioterapia - kojąca moc książki" - projekt realizowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie. Projekt skierowany jest do uczniów klas 1-3, którzy wkraczając w nowy świat, przynoszą nie tylko tornister pełen nowych książek i ładny, kolorowy piórnik, ale często także bagaż zmartwień i stresu. Pomysł polega na wykorzystaniu terapeutycznych walorów literatury dziecięcej, by wykorzystując bezpieczny świat bajek oraz ich bohaterów, nauczyć dzieci mówić o emocjach i sobie z nimi radzić.

Pomysły uczniów z województwa śląskiego znalazły się wśród 39 projektów nagrodzonych w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”, przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 502 szkół. Łączna pula nagród finansowych w konkursie wynosi 84.000 zł. 


Obecnie trwa 2. etap konkursu "Projektanci edukacji", w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 13. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie i nauczyciele mają czas do 20 kwietnia tego roku. 18 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 Złotych Grantów po 3.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era.  

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora - czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl. Dostępna jest na niej również pełna lista pomysłów nagrodzonych w 1 etapie konkursu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również