Wiadomości z Rybnika

Trzy kolejne rady dzielnic Rybnika wybrane. Poznaj wyniki!

  • Dodano: 2023-04-25 07:15, aktualizacja: 2023-04-24 21:52

W niedzielę, 23 kwietnia swoich dzielnicowych radnych wybrali mieszkańcy kolejnych rybnickich dzielnic: Ochojca, Orzepowic i Popielowa.

Przypomnijmy – w  tym roku kończy się kadencja rybnickich rad dzielnic, wybranych w 2019 roku. Dlatego w kwietniu i maju przeprowadzane są wybory, w których mieszkańcy dzielnic wybiorą swoich przedstawicieli na nową, 5-letnią kadencję: 2023-2028. W pięć kolejnych niedziel kwietnia i maja w poszczególnych dzielnicach odbywać się będą głosowania, w trakcie których wybrani zostaną nowi członkowie rad dzielnic – każda z rad liczyć będzie 15 członków. Aby wybory były ważne, musi wziąć w nich udział  co najmniej 10% mieszkańców Dzielnicy, uprawnionych do głosowania.

W niedzielę 23 kwietnia głosowały dzielnice Ochojec, Orzepowice i Popielów. W każdej z nich frekwencja pozwoliła na wybór nowego składu rady:

Ochojec – 32,46 proc.
Orzepowice – 13,46 proc. 
Popielów – 14 proc.

Zobacz szczegółowe wyniki wyborów do rad dzielnic.

W poprzednie, kwietniowe niedziele głosowały dzielnice: Boguszowice Osiedle, Boguszowice Stare, Golejów, Meksyk, Chwałęcice, Chwałowice, Grabownia i Zamysłów. Jak dotąd jedna dzielnica – Boguszowice Stare - nie przekroczyła frekwencyjnego progu wyborczego, więc w ciągu 3 miesięcy trzeba będzie przeprowadzić tam ponowne wybory.

Nie wszędzie będą Rady Dzielnic

Rada dzielnicy liczy 15 osób, więc aby wybory mogły się odbyć, kandydatów musi być co najmniej 20. Nie wszędzie byli chętni do kandydowania, więc już dzisiaj wiadomo, że przez najbliższe 5 lat nie wszędzie będą Rady Dzielnic.

Wystarczająca liczba kandydatów nie znalazła się w dzielnicach: Ligota-Ligocka Kuźnia, Niedobczyce, Paruszowiec Piaski, Radziejów, Stodoły, Śródmieście, Gotartowice, Kłokocin, Maroko-Nowiny. Dlatego w najbliższej, 5-letniej kadencji, w dzielnicach tych nie będzie rad dzielnic.

Wybory, które przed nami

  • 7 maja br.  głosowanie odbędzie się w Kamieniu, Niewiadomiu, Rybniku-Północ, Rybnickiej Kuźni, Wielopolu oraz Zebrzydowicach.
  • 21 maja br. – w dzielnicy Smolna

Wykaz kandydatów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również