Wiadomości z Rybnika

Tour de Pologne ponownie w Rybniku

  • Dodano: 2018-07-18 12:30

Podobnie jak w ubiegłym roku, przez Rybnik przejedzie wyścig Tour de Pologne. Kolarze przejadą przez miasto 6 sierpnia, w ramach 3 etapu zmagań na trasie z Chorzowa do Zabrza.

75 wyścig kolarski Tour de Pologne przejedzie przez Rybnik w poniedziałek, 6 sierpnia, w godzinach popołudniowych. Trasa na terenie miasta będzie wiodła następująco:

ul. 1 Maja - ul. Chwałowicka - rondo Chwałowickie - ul. 3 Maja - ul. Józefa Piłsudskiego - ul. Tadeusza Kościuszki - ul. Powstańców Śląskich - ul. Byłych Więźniów Politycznych - ul. Mikołowska - ul. Robotnicza - rondo Ukraińskie - ul. Księdza Jana Pojdy.

Na ul. Tadeusza Kościuszki przy skrzyżowaniu z ul. Saint Vallier usytuowana zostanie Premia Lotna. Nowością będzie Premia Górska przy ul. Mikołowskiej (przed skrętem na ul. Sosnową).

Zaproszenie do Komitetu Honorowego Tour de Pologne przyjął Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Ubiegłoroczna obecność Rybnika na trasie Tour de Pologne okazała się atrakcyjnym pomysłem na promocję miasta i podkreślenie jego rekreacyjnego potencjału. Rybnik jest kojarzony z pięknymi rowerowymi tradycjami - w 1966 roku, zwycięzcą wyścigu Tour de Pologne został rybniczanin, Józef Gawliczek. Miasto skutecznie realizuje też przyjęte założenia polityki rowerowej, stawiając na rozwój infrastruktury dla cyklistów. Ponowny udział w kolarskiej imprezie z wieloletnimi tradycjami jest więc poniekąd podsumowaniem dotychczasowego zaangażowania Rybnika w promocję aktywności rowerowej - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, 75. Tour de Pologne odbędzie się w szczególnym momencie:

Przypadające w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości splata się z 90-leciem Tour de Pologne. Nasz narodowy wyścig od momentu narodzin w 1928 roku był niezwykle ważnym punktem na sportowej mapie Polski. I od samego początku wykraczał poza ramy sportowego wydarzenia, kształtując postawy niepodległego państwa, zarówno w swoich początkach, jak i współcześnie. W tym szczególnym roku pragniemy podkreślić niepodległościowy charakter Tour de Pologne i przypomnieć rolę, jaką wyścig odegrał w historii naszego kraju - wskazuje Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team, organizator wyścigu.

Przejazd wyścigu przez Rybnik będzie okazją do wspólnego kibicowania:

W ostatnim ćwierćwieczu Tour de Pologne zbudował swoją markę i renomę na nowo, wkraczając w świat sportu zawodowego. Obecnie należy do grona największych kolarskich imprez na świecie mając swoje miejsce w kolarskiej lidze mistrzów, czyli cyklu World Tour. Co roku przyciąga najjaśniejsze gwiazdy zawodowego kolarstwa, jak choćby Rafała Majkę, Michała Kwiatkowskiego, Petera Sagana, czy Marcela Kittela. Nigdy jednak nie zapomniał o swoich korzeniach, o swojej istocie, którą jest nie tylko sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie, ale także kontakt z ludźmi, z milionami Polaków, którzy tłumnie wypełniają ulice miast, miasteczek i wsi w oczekiwaniu na kolarski peleton - dodaje Czesław Lang.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przejazdowi wyścigu przez Rybnik towarzyszyć będą dodatkowe eventy. Przygotowane zostaną m.in. atrakcje dla najmłodszych w ramach akcji "Bajtel na kole". Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązywać będzie limit miejsc - zapisy w dniu wyścigu w Biurze Zawodów na parkingu przy ul. Tadeusza Kościuszki. Dla kibiców przygotowane zostanie też miasteczko rowerowe, w którym odbywać się będą konkursy, pokazy i animacje.

75 Tour de Pologne UCI World Tour odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia br. Warto dodać, że wyścigowi towarzyszyć będzie mobilne muzeum Tour de Pologne. Inicjatywa przybliży historię kolarstwa i pokaże historię Polski przez pryzmat największej, cyklicznie organizowanej sportowej imprezy w Polsce. Mobilne muzeum przyjedzie do miast znajdujących się na metach wyścigów - w etapie trzecim będzie to Zabrze. Szczegóły dotyczące wyścigu, w tym przebieg trasy na stronie www.tourdepologne.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również