Wiadomości z Rybnika

Świąteczne uśmiechy od Fundacji "Dr Clown" dla małych pacjentów ze śląskich szpitali

  • Dodano: 2020-12-23 10:00, aktualizacja: 2020-12-23 11:01

Na radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dzieci czekają cały rok. Są jednak takie, które nie mogą doświadczyć jej w pełni. Mali pacjenci w szpitalach, którzy nie mogą wrócić do domu. Do nich ze świątecznym ciepłem docierają wolontariusze Fundacji "Dr Clown". Doktorzy Clowni przekazali ponad 1000 paczek do szpitali dziecięcych i placówek specjalnych na Śląsku.

Pobyt w szpitalu wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi przeżyciami i dużym stresem. Szpital to dla dziecka obce miejsce i nieznajome twarze, to strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Tym bardziej teraz, w czasie pandemii, to dziecięce lęki są jeszcze bardziej spotęgowane. Dzieci mają utrudnione kontakt z najbliższymi członkami rodziny, a wiele z nich nie wróci do domu na Święta Bożego Narodzenia. Wolontariusze Fundacji "Dr Clown" od ponad 20 lat wykorzystując dobroczynne właściwości uśmiechu, pomagają odwrócić uwagę małych pacjentów od szpitalnej rzeczywistości, aby te, chociaż na chwile mogły zapomnieć o chorobie. 

- Gdy szpitalne oddziały się zamknęły, by podtrzymać kontakt z pacjentami, aktywnie działaliśmy w mediach społecznościowych nagrywając zabawne filmiki dla dzieci zawierające elementy programu "terapii śmiechem", a w czerwcu uruchomiliśmy usługę Śmiechofon umożliwiającą dzieciom łączenie się online z Doktorami Clownami na wirtualne wizyty. Przez cały rok aktywnie działaliśmy na rzecz hospitalizowanych dzieci i osób z niepełnosprawnościami ze szpitali i placówek w całym regionie. Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia są dla nas kolejną wspaniałą okazją do podzielenia się dobrą energią – mówi Barbara Smolicha, Pełnomocnik Fundacji "Dr Clown" na Śląsku. 

Paczki świąteczne trafiły do pacjentów szpitali w m.in. Rudzie Śląskiej, Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Żywcu, Bielsko-Białej, Świętochłowicach, Lublińcu, Rybniku, Jaworznie. Dodatkowo wolontariusze przygotowali listy świąteczne dla dzieci w placówkach. Łącznie Doktorzy Clowni przekażą podarunki do 14 szpitali i 11 placówek na całym Śląsku. Prezenty zostaną rozdane dzieciom przez pracowników szpitali i nauczycieli placówek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również