Wiadomości z Rybnika

Studenci zaprojektowali wnętrza pediatrii

  • Dodano: 2018-04-18 13:45

Rozstrzygnięto konkurs studencki na projekt wnętrz Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Po planowanym remoncie pediatrii mali pacjenci szpitala będą wracać do zdrowia w przyjaznym otoczeniu.

Konkurs, do którego przystąpiło dwadzieścia zespołów studenckich, zorganizowany został przy współpracy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz Oddziału Pediatrycznego rybnickiego szpitala. Inicjatywę wspiera Miasto Rybnik:

Przestrzeń oddziałuje na człowieka, a szpital to na pewno miejsce o specyficznych warunkach. Jestem przekonany, że w zaprojektowanych przez studentów wnętrzach mali pacjenci będą czuli się dobrze i szybciej zdrowieli. Samorząd rybnicki ma ambicje kibicowania wszelkim dobrym inicjatywom, a ta na pewno ma taki charakter - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Konkursowi jurorzy nagrodzili pięć projektów. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymały zespoły: Klaudii Przybył i Zuzanny Pyrsz oraz Dominiki Szwedy i Karoliny Wawronowskiej. Dwa Wyróżnienia otrzymały zespoły Marty Cabaj i Patrycji Dapy oraz Sary Sarny i Julii Giżewskiej. Nagrodę specjalną przyznano zespołowi Julii Lisoń i Pauliny Nycz .

Cieszę się, że Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zaangażował się w przedsięwzięcie. Studenci wydziału to ludzie, którzy mają dużą wiedzę i sporą wrażliwość. Nagrodzone prace prezentują interesujące rozwiązania z zastosowaniem zasad ergonomii i funkcjonalności. Zastosowana estetyka, tworząca przyjazny charakter pomieszczeń, dostosowana została do wieku pacjentów. Wierzę, że te projekty naprawdę mogą zostać zrealizowane, a studenci włączą się organizacyjnie na etapie adaptacji projektów do konkretnych zastosowań - wskazuje dr hab. inż. arch. Dorota Winnicka-Jasłowska, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Wygrały projekty spokojne, nieprzeładowane, z elementami nawiązującymi do natury. To wszystko ma na celu wprowadzenie nastroju spokoju, komfortu. Projekty wpisują się w przyjęte założenia, by sale, korytarze i świetlice oddziału stanowiły jedną narrację wizualną, by opowiadały o wspólnej przestrzeni, w której wszyscy będą się czuli bezpiecznie i spokojnie - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Musioł, Ordynator Oddziału Pediatrycznego WSS nr 3 w Rybniku.

Przyjazna przestrzeń ma ogromne znaczenie w trakcie leczenia:

Kolory otoczenia i harmonia to elementy, które wpływają na to, że dzieci szybciej zdrowieją, lepiej się czują, szybciej zbierają siły i mobilizują się do walki z chorobą. Personel medyczny też czuje się lepiej w przyjaznym otoczeniu, co z kolei przekłada się na relacje z pacjentami i rodzicami. Mamy świetne projekty, trzeba przeanalizować prace, wykorzystać inspiracje i dostosować je do możliwości przestrzennych i finansowych szpitala - dodaje dr Katarzyna Musioł.

Aspekty finansowe planowanego przedsięwzięcia wyjaśnia Bożena Mocha-Dziechciarz - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku:

Na ten rok przygotowany jest szeroki program modernizacyjny poszczególnych oddziałów szpitalnych. W planie głównym jest modernizacja i remont Oddziału pediatrycznego na 2 odcinkach - przeznaczonych dla dzieci młodszych i starszych. Od początku roku trwają intensywne rozmowy z zarządem województwa śląskiego w zakresie pozyskania środków finansowych na aspekt związany z leczeniem i profilaktyką dzieci. Zarząd obiecał 200 tysięcy z przeznaczeniem na oddział pediatryczny i jego modernizację. Warto też dodać, że mamy zadeklarowane 500 tysięcy zł na sprzęt - 2 łóżka pozwalające na realizację na oddziale dla dorosłych zadań z zakresu OIOM-u dziecięcego - wyjaśnia Bożena Mocha-Dziechciarz.

Działalność rybnickiego oddziału pediatrycznego rybnickiego szpitala m.in. poprzez zbiórkę pieniędzy na remont pomieszczeń oddziału wspiera Fundacja "mAli wspaniali":

Jesteśmy fundacją, która powstała w styczniu 2018 roku. Naszym celem jest wspieranie i rozwój działalności leczniczej Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Szpital nie pozyska wszystkich potrzebnych środków, trzeba to uzupełnić. Wierzę, że cierpliwością, pracą i uporem pomożemy. Mamy już na koncie pierwsze sukcesy - wsparli nas żużlowcy poprzez przekazanie dochodów biletów z prezentacji drużyny na konto fundacji, są wpłaty pacjentów, w pomoc zaangażowali się rybniccy uczniowie, kierujemy prośby do przedsiębiorców - podkreśla Katarzyna Jacuńska, Prezes Zarządu Fundacji "mAli wspaniali".

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.