Wiadomości z Rybnika

Startuje kąpielisko w Kamieniu

  • Dodano: 2019-06-19 08:45, aktualizacja: 2019-06-19 13:23

Teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku-Kamieniu odzyskuje dawny blask. Już w najbliższy czwartek, 20 czerwca popływamy na nowym stawie kąpielowym. Wczoraj odbyła się prezentacja obiektu dla mediów.

Zgodnie z moimi zapowiedziami Kamień wraca na mapę Rybnika, jako miejsce sportu i rekreacji, konsekwentnie realizujemy wcześniejsze założenia i sukcesywnie uzupełniamy infrastrukturę w tym miejscu. Działa pluskadełko, są nowe place zabaw, jest pumptrack dla rowerzystów, odnowione boisko wielofunkcyjne, są toalety kontenerowe, pojawia się coraz szersza oferta gastronomiczna i wreszcie znowu mamy się gdzie w Kamieniu kąpać – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Fakt, że podobne kąpielisko na Pniowcu zostało bardzo dobrze przyjęte przez rybniczan, był pewnego rodzaju inspiracją, żeby podobny obiekt powstał w Kamieniu. Zdawaliśmy sobie sprawę z możliwości finansowych jakie mamy. Nie było opcji, aby wybudować Aquapark czy coś w rodzaju Rudy – komentuje Rafał Tymusz dyrektor MOSiR w Rybniku

Posiadanie przez miasto ponad 30 hektarów obiektu rekreacyjnego, jest czymś, czego inne miasta nie posiadają. Staramy się stworzyć tam bazę do wypoczynku weekendowego ale też tego w dni powszednie.  Ludziom jest potrzebna przestrzeń do relaksu, odpoczynku, nie potrzebują skomplikowanej rekreacji, ważna jest swoboda. Dlatego Kamień prędzej czy później jest skazany na sukces. Będziemy też starać się, aby stał się ośrodkiem całorocznym – podsumowuje dyrektor  Tymusz.

Odkąd zacząłem pracę w MOSiR – Kamień kojarzył mi się z idealnym miejscem na tego typu naturalne kąpielisko. Zawsze było tam dużo drzew, pływały kaczki. Wiedziałem, że eliminując betonowe dno, uzyskamy idealne miejsce do stworzenia plaży. W ubiegłym roku zleciliśmy przebadanie wody, okazało się, że jest czysta i można było planować tę inwestycję – komentuje Arkadiusz Skowron zastępca dyrektora MOSiR w Rybniku.

Uważam, że może ona służyć nie tylko wszystkim rybniczanom, ale także mieszkańców naszego subregionu. Będzie to idealna baza, z której będzie można pojechać chociażby na kopalnię Ignacy, czy do Stodół i generalnie zwiedzać Rybnik – podkreśla Skowron.

Całość prac na terenie ośrodka odbywała się na zasadzie dużego remontu istniejącej infrastruktury, która doprowadziła do przekształcenia niecki po basenie w naturalne kąpielisko.  Prace objęły budowę plaży od strony wschodniej, budowę tzw. plaży suchej w miejscu byłego brodzika, przygotowanie powierzchni pod podesty widokowe, wymianę elementów komory na tarasie WOPR oraz poniżej kąpieliska, a także stworzenie ciągów pieszo-rowerowych.

Remont dotyczył także elementów małej architektury (ławki, balustrady), roślinności wraz z nasadzeniami oraz prac związanych z oświetleniem terenu. Koszt całości szacowany jest na 3,4 mln zł. Warto zaznaczyć, że szacunkowa kalkulacja budowy podobnego obiektu od stanu zerowego opiewa na blisko 13 mln zł.

Najtrudniejszym zagadnieniem w całym przedsięwzięciu był termin. Był dość krótki, a pracy czekało nas sporo. Zawsze należy liczyć się z tym, że przy jakimkolwiek remoncie starego obiektu, można się spodziewać niespodzianek. Kilka było, musieliśmy reagować na bieżąco i rozwiązać pewne techniczne sprawy w trochę inny sposób, ale udało się to opanować i rezultat będzie w porządku – mówi Joanna Fojcik architekt odpowiedzialna za projekt i koordynację inwestycji z ramienia rybnickiego MOSIR.

Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z miejskimi jednostkami, roboty było mnóstwo a inwestycja w pewnym sensie była pionierska. Trudno znaleźć podobną inwestycję, która zakładałaby remont a jednocześnie przygotowanie nowego kąpieliska, dodatkowo jeszcze krótki termin realizacji narzucał nam duży reżim w pracy nad tym obiektem. Cieszę się, ze wszystko się udało, zgodnie z założeniami. Jako firma z Rybnika w pewnym sensie osobiście traktujemy ten ośrodek, przecież my też będziemy z niego korzystać, dlatego, można powiedzieć, że staraliśmy się tym bardziej  - mówi Tomasz Trepka z firmy Inżbud, która realizowała inwestycję.

Inwestycja w liczbach:

  • 130 dużych przyczep piasku - każda po 25 ton
  • 1100 m2 deski
  • ok. 130 m długości płotu gabionowego
  • 5 tys. m2 sztucznej trawy
  • 1100 grabów na żywopłot

Zasady korzystania z ośrodka w Kamieniu:

Opłata za korzystanie z kąpieliska:

  • 5 zł bilet normalny,
  • 3 zł bilet ulgowy,
  • bezpłatnie dla dzieci do lat 4.

Korzystanie z pozostałej części obiektu jest bezpłatne. Tego rodzaju rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy ze społecznością lokalną oraz radą dzielnicy testowo na okres jednego miesiąca. Kąpielisko rusza od 20 czerwca.

Kąpielisko z dyżurem ratowniczym będzie otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00. Teren całego obiektu będzie otwarty od godziny 6.00 do 23.00. 

Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również