Wiadomości z Rybnika

Sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych

  • Dodano: 2017-12-20 12:15

W okresie zimowym gdy temperatura spada poniżej zera, mundurowi nie pozostają obojętni na los osób potrzebujących pomocy, szczególnie tych narażonych na zamarznięcie.

Wczoraj, policjant rybnickiej komendy wspólnie ze strażnikiem miejskim oraz pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności sprawdzali miejsca, w których przebywają bezdomni. Celem akcji było nie tylko sprawdzenie warunków w jakich żyją bezdomni, ale i nakłonienie do skorzystania z pomocy.

Wczoraj policjant z wydziału prewencji rybnickiej komendy, wspólnie ze strażnikiem miejskim oraz pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności w Rybniku, sprawdzali miejsca przebywania bezdomnych. Podczas kontroli mundurowi potwierdzali tożsamość osób, sprawdzali, czy nie są poszukiwane, a następnie przedstawiali im oferty pomocy. Zwracali też uwagę na warunki w jakich przebywają te osoby. Każdego roku w sezonie jesienno-zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Policjanci oraz strażnicy miejscy troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

Podczas wczorajszej akcji, mundurowi pomagali pracownikowi socjalnemu w przekazywaniu świątecznych paczek najbardziej potrzebującym osobom, przebywającym na terenie naszego miasta.

  • Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
  • Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika, wymagające schronienia, mogą kontaktować się z zespołem do spraw bezdomności mieszczącym się w Rybniku przy ulicy Białych 7 (pokój 214 i 215 II piętro) - tel. (32) 426 35 51. Więcej informacji tutaj.
  • Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
  • Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.