Wiadomości z Rybnika

Rybnik zmienia granice

  • Dodano: 2016-04-01 11:00
Od przyszłego roku granice Rybnika rozszerzą się. Miasto łączy się z gminą Czerwionka-Leszczyny. Połączenie obu jednostek to szansa na realizację wspólnych projektów i rozwój miast. 
 
 
Rybnik i Czerwionka-Leszczyny to gminy, które łączy bardzo wiele – nie tylko wspólna granica. Oba miasta są silnie osadzone w tradycji górniczej, zbliżają je wspólne problemy wynikające z restrukturyzacji branży wydobywczej, integruje podobna chęć rozwijania i wykorzystywania możliwości społeczności lokalnych.
 
 
Pomysł  połączenia obu gmin zrodził się podczas wspólnej realizacji projektu unijnego dotyczącego określania potencjału obszarów skupionych w okolicach autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego. To wtedy uznano, że społeczno-ekonomiczny kapitał Czerwionki-Leszczyn w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą Rybnika to przepis na sukces dla obu miast.
 
 
–  Połączenie Czerwionki i Rybnika pozwoli na lepsze wykorzystanie bliskości autostrady A1. To  szansa na uruchomienie nowych stref aktywności gospodarczej, rewitalizację obszarów dziś niewykorzystywanych, podniesienie jakości życia mieszkańców w wielu obszarach – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
 
 
Formalności związane z połączeniem obu gmin trwają. Ze względu na wspólnie realizowany projekt niepotrzebne jest przeprowadzenie referendum – przepisy unijne pozwalają na zmianę granic administracyjnych gmin w przypadku, gdy w ocenie władz przynosi to korzyść mieszkańcom.
 
 
– Połączenie gmin z całą pewnością  poprawi  atrakcyjność biznesową całego obszaru, zaowocuje rozbudowaniem sieci połączeń komunikacyjnych  i pozwoli na wspólne ubieganie się o kolejne unijne dotacje – wskazuje Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.
 
 
Połączenie obu gmin stanie się faktem 1 stycznia 2017 roku. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy obszar Rybnika zwiększa się.  W 2001 roku do Rybnika dołączyła gmina Ochojec. Kilka lat temu przyłączyć do miasta chciały się także sąsiednie Rudy, jednak pomimo aktywności grupy mieszkańców pomysł nie został zrealizowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również