Wiadomości z Rybnika

Rybnik równych szans

  • Dodano: 2020-11-04 10:00

Rybnicka „Ścieżka edukacyjna do nauki jazdy i prowadzenia wózka inwalidzkiego” otrzymała wyróżnienie w X edycji konkursu Samorząd Równych Szans, na najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, realizowane przez samorządy.


Miasto Rybnik otrzymało wyróżnienie w kategorii „najlepszy powiat grodzki”.

Rybnicka ścieżka edukacyjna do nauki jazdy na wózku inwalidzkim z wykorzystaniem barier, jakie na co dzień można spotkać w przestrzeni publicznej, powstała w lipcu 2019 roku na terenie Parku tematycznego przy rybnickim kampusie. Ten swego rodzaju tor przeszkód powstał z inicjatywy stowarzyszenia Oligos oraz Miasta Rybnika i wykonany został siłami pracowników Rybnickich Służb Komunalnych.

Na ścieżce przygotowano takie elementy jak: krawężnik, dukt leśny, drzwi wahadłowe, nierówności (piasek, żwir, bruk, dziury), schody (zarówno zjazd jak i wjazd po schodach) oraz pochylnia (nauka wjazdu i zjazdu z pochylni). Do wszystkich elementów jest dobrany piktogram znajdujący się w pobliżu przeszkody informujący o pozycji wózka względem bariery terenowej, pozycji osoby pomagającej względem wózka oraz informujący o kierunku przemieszczania się. Każda przeszkoda jest szerzej opisana na instrukcji użytkowania, która znajdują się w pobliżu toru.

Celem takiego kursu dla zdrowej młodzieży jest pobudzenie ich wyobraźni na temat życia osób na wózku, co powinno skutkować większą ostrożnością podczas np. skoków na główkę do wody. Poza tym pchając wózek przez bariery będą mieli okazję wejścia w świat osób zależnych.

Więcej o rybnickiej ścieżce:

Rybnik równych szans

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również