Wiadomości z Rybnika

Rybnik gotowy do Akcji Zima. Sprawdź przygotowanie miasta

  • Dodano: 2022-11-18 06:30, aktualizacja: 2022-11-17 20:00

Tegoroczna jesień długo była dla nas łaskawa, ale prognozy nie pozostawiają złudzeń – idzie zima. Pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych są już w pełnej gotowości przed pierwszymi opadami śniegu.

Drogowy sprzęt zimowy RSK został kompleksowo sprawdzony, pojazdy przetestowane, zapasy piasku i soli drogowej uzupełnione. Czekamy na śnieg.

Przypomnijmy, że przeszło 467 kilometry dróg różnych kategorii odśnieżają Rybnickie Służby Komunalne w ramach Akcji Zima. W tym sezonie, do zimowego utrzymywania dróg mogą korzystać z zasobów ok. 700 ton piasku oraz ok. 1400 ton soli drogowej. Wyznaczonych jest 12 tras zimowego utrzymania dróg.

Akcja zimowa na drogach gminnych i lokalnych nie obejmuje terenów, których właścicielami są podmioty takie jak: spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, obiekty kulturalno-oświatowe i zakłady pracy oraz właściciele prywatnych dróg.

Wszelkie problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg zgłaszać można do RSK, pod całodobowym nr tel.: 32 43 29 560.

Łączna długość dróg w Rybniku, na których prowadzona jest akcja odśnieżania:

  • krajowe - 17,5 km
  • wojewódzkie - 37,4 km
  • powiatowe - 104,8 km
  • gminne - 307,4 km

Roboty przygotowawcze i zapasy materiałowe:

  • rozwiezienie skrzyń z piaskiem i ich ustawienie
  • rozwiezienie i ustawienie płotków przeciwśnieżnych
  • wyposażenie pracowników w odzież ochronną zimową, sprzęt i narzędzia

Zapasy materiałów uszorstniających oraz środków chemicznych:

  • sól drogowa - około 1 400 ton
  • piasek płukany - około 700 ton

Jak wygląda odśnieżanie dróg w Rybniku?

Drogi główne – czyli wjazdowe i wyjazdowe z miasta oraz wszystkie drogi, po których porusza się komunikacja miejska utrzymywane są przez sprzęt RSK. Wyjazd do odśnieżania na te drogi odbywa się bezpośrednio po wystąpieniu opadów, a pługo-piaskarki pozostają na swoich trasach, aż do ustąpienia opadów i do uzyskania pełnej przejezdności tych dróg. Do utrzymania dróg używana jest sól drogowa, a drogi te utrzymywane są na czarno, według II i III standardu utrzymania zimowego, co oznacza iż jezdnia jest odśnieżona i posypana na całej szerokości drogi. Dopuszczalne są natomiast odstępstwa od tych standardów informujące, że po ustaniu opadów śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać na drodze od 4 – 6 godzin.

Drogami bocznymi, dojazdowymi w każdej dzielnicy oraz chodnikami zajmują się podmioty zewnętrzne wyłonione w drodze podyktowanej przepisami zamówień publicznych. Drogi te są utrzymywane według IV kategorii odśnieżania co oznacza, iż drogi utrzymywane są na biało, a miejsca gdzie ruch mógłby być utrudniony (tj. podjazdy, łuki) posypywane są piaskiem lub solą przez sprzęt RSK. W IV standardzie utrzymania dróg jezdnia odśnieżona jest na całej szerokości, jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Dopuszczalnym odstępstwem od tego standardu, po ustaniu opadów śniegu jest występowanie śniegu i błota pośniegowego przez 8 godz., występowanie zasp przez 8 godz., występowanie dopuszczalnych przerw w komunikacji do 8 godz.

Część chodników w mieście jest odśnieżana i posypywana również ręcznie przez pracowników RSK. Należy jednak pamiętać, że obowiązek utrzymywania chodników bezpośrednio  przylegających do posesji ciąży na właścicielu tej posesji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również