14 stycznia 2024 roku miała miejsce gala wręczenia prestiżowych Paszportów Polityki, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Wśród laureatów znaleźli się Kamila Tarabura i Kuba Więcek, oboje związani z Rybnikiem.
Dwa Paszporty Polityki dla rybniczan
Kamila Tarabura zdobyła nagrodę w kategorii Film za swój film „Rzeczy niezbędne”. Reżyserka została wyróżniona za dojrzałość artystyczną, subtelną grę z niedopowiedzeniami i za wciągający obraz procesu przepracowywania traum. Jej film zyskuje uznanie za głęboki portret kobiet w kryzysie, ukazując ich wewnętrzną siłę i delikatność. Zszokowana otrzymanym wyróżnieniem, Kamila dziękowała za zaszczyt i wyraz uznania dla swojego twórczego dorobku.
– O mamo, nie sądziłam, że to będą takie emocje. Dziękuję za to wyróżnienie, zaszczyt i zobowiązanie – mówiła Kamila Tarabura ze sceny.
Z kolei Kuba Więcek, saksofonista i muzyk jazzowy, zdobył nagrodę w kategorii Muzyka Popularna. Jego twórczość ceniona jest za odwagę w łączeniu różnych gatunków muzycznych oraz nieustanną chęć poszukiwań nowych brzmień. Więcek, poza komponowaniem muzyki jazzowej, angażuje się także w produkcję nagrań artystów z innych nurtów, w tym rapowych. Podczas ceremonii wyraził pragnienie, aby ludzie byli dla siebie życzliwi i wyrozumiali, a także by każdy czuł się w pełni oryginalny.
– Hoshi po japońsku oznacza „pragnąć” – czego ja pragnę? – zastanawiał się Kuba Więcek.
– Pragnę, żebyśmy wszyscy byli dla siebie bardziej życzliwi i wyrozumiali, okazywali sobie miłość. (. . .) Każdy z nas ma w sobie bardzo dużo pokładów oryginalności. - dodaje
Czym są Paszporty Polityki?
Paszporty POLITYKI to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, którą przyznano po raz pierwszy w 1993 r. Większość laureatek i laureatów osiągnęła i osiąga sukcesy w kraju i za granicą. Inicjatorem nagrody był ZDZISŁAW PIETRASIK, wybitny dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w „Polityce”. Idea nowej nagrody była prosta: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważne wysupływanie najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonaniem, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”. PASZPORT POLITYKI miał być dla młodych przepustką do kariery międzynarodowej. To też swoisty „barometr”: jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.