Wiadomości z Rybnika

Rybnickie Służby Komunalne przygotują skwer z drzewami i ławkami w miejsce parkingu

  • Dodano: 2020-05-05 09:45

Zmienia się „dziki” parking na skrzyżowaniu ulic Łony i Reja (w pobliżu Placu Wolności).

Zamiast parkujących w tym miejscu do tej pory samochodów, Rybnickie Służby Komunalne przygotują skwer z drzewami i ławkami.

Do tej pory znajdujący się w tym miejscu parking działał w sposób nieuporządkowany, nie był formalnie parkingiem, zwykle parkowało w tym miejscu około 7 samochodów. Często parkujący w tym miejscu kierowcy wzajemnie się blokowali, wiele osób miało kłopot z bezpiecznym wjazdem i wyjazdem – mówi prezydent Piotr Kuczera -  Ten fragment miasta jest przecięciem traktu pieszego, gdzie piesi musieli przemieszczać się pomiędzy pojazdami, co nie było ani bezpieczne, ani komfortowe. To kolejna przestrzeń w mieście, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmienia się, ponieważ sukcesywnie walczymy w mieście z dzikim parkowaniem na rzecz miejsc przeznaczonych na zieleń i rekreację – komentuje Kuczera.

Ze względu na znajdujące się w tej okolicy sklepy i usługi, zostaną w tym miejscu wyznaczone dwa miejsca parkingowe przeznaczone do postoju do 15 minut. Zostanie wykonana część wypoczynkowa z nowymi ławkami, koszami, donicami i stojakami rowerowymi.

Usunięte będą ciężkie i mało estetyczne barierki ochronne, a w zamian powstaną estetyczne pasy zieleni wraz z centralnie umieszczoną okrągłą rabatą. Oprócz krzewów i bylin Zarząd Zieleni Miejskiej nasadzi cztery drzewa, które w przyszłości staną się ochroną dla pieszych w słoneczne dni. Nowe rośliny nie tylko uatrakcyjnią to miejsce, ale pozwolą na znaczne obniżenie temperatury w czasie upalnego lata.

Przeznaczenie tego miejsca dla pieszych pozwoli również na przedłużenie ciągu pieszego od strony Placu Wolności, nazywanego „szpilkostradą”. Pojawią się warunki do odpoczynku na ławkach, a uciążliwości wynikające z parkowania samochodów zostaną zniwelowane w maksymalnym możliwym stopniu.

Prace przeprowadzą miejskie służby, stąd koszt inwestycji szacowany jest na około 35 tys. złotych i jest związany z zakupem tylko koniecznych materiałów.

Podobne działania Miasto Rybnik przeprowadziło już z powiedzeniem w kilku innych obszarach miasta - na ulicy Miejskiej, Białych, Bolesława Chrobrego, na placu przy ulicy Korfantego oraz na Placu Armii Krajowej przed budynkiem biurowym K1.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również