Wiadomości z Rybnika

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego

  • Dodano: 2018-09-13 13:45

Już w połowie września rozpoczną się „Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego” organizowane przez Stowarzyszenie pod Wieżą, działające przy SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Wydarzenie to cykl bezpłatnych wykładów i prelekcji, skierowanych do mieszkańców Rybnika, młodzieży szkolnej oraz pacjentów rybnickiej placówki, poświęconych tematyce zdrowia psychicznego, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stanami obniżonego nastroju oraz wypaleniem zawodowym.

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego to wyjątkowe wydarzenie, które w regionie w takiej formie organizowane  jest po raz pierwszy. Prelekcje będą dotyczyły problematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. zaburzenia natury psychicznej i depresyjnej, adaptacja ludzi dotkniętych chorobą wśród społeczeństwa, zachowania destrukcyjne młodych osób oraz uzależnienia wśród młodzieży. Ważną kwestią poruszaną podczas wykładów będzie także problem zaburzeń lękowych wśród osób aktywnych zawodowo, którzy borykają się z sytuacjami stresogennymi w pracy oraz wypaleniem zawodowym. Szczególnym celem organizatorów jest troska o mieszkańców Rybnika oraz podniesienie ich świadomości na temat istoty zdrowia psychicznego i dyskusja nad problemami natury psychicznej oraz roli pomocy i wsparcia w chorobie.

Zdrowie psychiczne to niezwykle ważny temat, który w obecnych czasach zaczyna interesować coraz większą część społeczeństwa. Kiedyś zdrowie psychiczne było tematem tabu, a osoby borykające się z problemami natury psychicznej, jednocześnie musiały mierzyć się z wykluczeniem społecznym. Dziś sytuacja uległa zmianie. Zaburzenia psychiczne dotykają wielu ludzi i poszukują oni informacji o zdrowiu psychicznym, zdając sobie sprawę z własnych problemów lub chcąc pomóc swoim bliskim. Organizujemy Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego, ponieważ chcemy przekazać mieszkańcom Rybnika jak istotna jest dbałość o zdrowie psychiczne i pragniemy pokazać w jaki sposób możemy pomóc sobie, ale i innym w naszym otoczeniu – mówi Pani Magdalena Machulec, Prezes Stowarzyszenia „Pod Wieżą”.

Cykl wydarzeń w ramach Rybnickich Dni Zdrowia Psychicznego otwierają wykłady adresowane do pacjentów SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku oraz ich rodzin. Następnie zaplanowane zostały spotkania psychoedukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, które będą prowadzone przez lekarzy psychiatrów i psychologów. Kolejne spotkanie w ramach „Rybnickich Dni Zdrowia  Psychicznego”, zaplanowane na 21 września 2018 r., dedykowane będzie osobom pracującym i aktywnym zawodowo, które zmagają się z nadmiernym stresem, obniżonym nastrojem oraz wypaleniem zawodowym. Otwarte wykłady adresowane będą do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Rybnika oraz klientów Poradni Zdrowia Psychicznego przy SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Tego dnia odbędzie się również wernisaż prac pacjentów rybnickiej placówki w Galerii „Pod Wieżą”.

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego zakończą się uroczystym festynem dla wszystkich mieszkańców Rybnika w dniu 7 października 2018 r. W programie festynu zaplanowany został występ grupy teatralnej „My” pacjentów SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, prezentacja dzieł pacjentów w Galerii "Pod Wieżą" oraz pracowni rękodzieła. Zorganizowany zostanie także kiermasz prac pacjentów szpitala, a pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do dalszej pracy. Festyn będzie także doskonałą okazją do zwiedzenia parku otaczającego Szpital w Rybniku, neogotyckiej kaplicy i zaznajomienia się z bogatą historią placówki.

Stowarzyszenie „Pod Wieżą”, działające przy SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców Rybnika na wykłady organizowane w dniu 21 września 2018 r. oraz na rodzinny festyn podsumowujący Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie związane jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które przypada na dzień 10 października 2018 r.
Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego wpisują się w zadanie Województwa Śląskiego z zakresu zdrowia publicznego w 2018 roku „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym” realizowane przez Stowarzyszenie „Pod Wieżą” oraz dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.


Stowarzyszenie „Pod Wieżą” jest organizacją non-profit, działającą przy SPZOZ Państwowym Szpitalu Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Koncentruje się wokół osób chorych psychicznie i ich rodzin. Jego celem jest promowanie talentów osób chorujących, organizowanie szkoleń, prelekcji dotyczących zdrowia psychicznego, wystaw oraz imprez o charakterze integracyjnym.

Więcej o Stowarzyszeniu przeczytacie Państwo pod linkiem: https://stowarzyszenie.rybnik.psychiatria.com/

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również