Wiadomości z Rybnika

Rybniccy policjanci w walce z handlarzami "dopalaczami"

  • Dodano: 2018-07-13 08:45, aktualizacja: 2018-07-13 08:55

Rybniccy śledczy uderzyli w lokalny rynek „dopalaczy”, który był zaopatrywany dzięki substancjom sprowadzanym z Chin.

Akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom podejrzanym o handel środkami, po zażyciu których zmarł młody mężczyzna ze Szczecina, trafił do sądu. Zebrany materiał dowodowy wykazał, że zatrzymani na handlu śmiercionośnymi substancjami wzbogacili się o ponad 2,5 mln zł.
Rozpracowywanie grup handlujących narkotykami i dopalaczami jest bardzo złożonym zagadnieniem. Wiele dni służby w terenie, dziesiątki przesłuchań, zebranych dowodów, tomy akt i setki przejechanych kilometrów - to tylko część tego procesu. Niejednokrotnie działania takie trwają wiele miesięcy, a nawet lat. Jest to praca niewidoczna na co dzień dla osób spoza kręgu śledczych. Aby nie zmarnować dotychczasowej pracy, jaką wykonali nasi policjanci i doprowadzić wszystko do końca, często nie podajemy też od razu informacji o zatrzymaniach w sprawach narkotykowych, czy związanych z handlem „dopalaczami”.

Jednym z owoców takiej pracy rybnickich policjantów, jest akt oskarżenia skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach - Wydziału Zamiejscowego w Rybniku, przeciwko trzem mężczyznom, podejrzanym między innymi o handel „dopalaczami”. Przez ponad rok śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej w Rybniku, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, rozpracowywali grupę, która swoją działalność prowadziła na terytorium Polski, Czech oraz Chin.

Mężczyźni, za pośrednictwem sklepu internetowego, rozprowadzali na szeroką skalę określone środki psychoaktywne pochodzące z Chin. Do zakupu i dystrybucji wykorzystywano głównie przesyłki pocztowe. Jednym z wielu wątków tego śledztwa jest śmierć młodego mężczyzny ze Szczecina, który zmarł po zażyciu zakupionych dopalaczy. Policjanci z Rybnika współpracowali w tej sprawie z policjantami z innych jednostek i komórek policyjnych, korzystając również z międzynarodowej pomocy prawnej. Praca śledczych pozwoliła na usunięcie z rynku pokaźnych ilości dopalaczy i narkotyków. Zebrany materiał dowodowy wykazał, że podejrzani osiągnęli z tytułu przestępczej działalności majątek w kwocie przekraczającej 2,5 mln zł. Za swoją działalność grozi im do 15 lat więzienia.


Źródło: KMP Rybnik

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.