Wiadomości z Rybnika

Ruszył pierwszy miejski żłobek

  • Dodano: 2018-02-01 07:30, aktualizacja: 2018-02-01 22:36

„Wesoła Rybka” - tak nazywa się pierwszy w Rybniku miejski żłobek, który właśnie zainaugurował swoją działalność. Od 1 lutego w przyjaznych i nowoczesnych wnętrzach placówki opiekę znajdzie blisko sto rybnickich maluchów.

Żłobek mieści się przy ul. Orzepowickiej 15, w dzielnicy Maroko-Nowiny, w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 3. Lokalizacja inwestycji wybrana została przede wszystkim z uwagi na łatwość dojazdu do obiektu z większości dzielnic miasta.

Zapewnianie mieszkańcom optymalnych warunków do życia i realizowania się w różnych rolach społecznych, to również inwestycje prorodzinne – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Żłobek w Rybniku jest odpowiedzią na potrzeby rodziców, chcących skutecznie łączyć życie rodzinne z aktywnością zawodową. To zaś ma często bezpośrednie przełożenie na decyzję o pozostaniu bądź zamieszkaniu w danym mieście. Dlatego też bardzo cieszy mnie fakt, że Rybnik będzie mieć placówkę otaczającą opieką najmłodszych mieszkańców - dodaje.

Placówka zatrudnia 21 osób – są wśród nich opiekunowie, pielęgniarki, pracownicy obsługi, kuchni i - co szczególnie istotne - również logopeda.

Priorytetem naszej działalności jest stworzenie naszym wychowankom klimatu bezpieczeństwa i wspólnego zaufania w grupie – mówi Aleksandra Bałdyga dyrektor Miejskiego Żłobka w Rybniku. - A ponieważ każde dziecko jest inne i każde z osobna ma swój wewnętrzny program rozwoju oraz charakterystyczne indywidualne cechy osobowości, wykazuje się różnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i zdolnościami, dlatego będziemy wykorzystywać różne metody w pracy, po to, by każde dziecko mogło bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony.

Jak podaje redakcja Silesia Informacje w żłobku przewidziano miejsce dla 96 dzieci – do tej pory podpisane zostały umowy z 82 rodzicami. Maluchy, które w wyniku przeprowadzonej rekrutacji znalazły się na liście rezerwowej będą przyjmowane na wolne miejsce. W dalszej perspektywie (od marca br.) planowane jest wprowadzenie naboru otwartego - kolejne dzieci będą przyjmowane rotacyjnie na wolne miejsca (zgodnie z przyjętymi kryteriami naborowymi).

Przeprowadzony nabór pokazał, że wielkość żłobka i liczba dostępnych dla dzieci miejsc zostały dobrze zaplanowane – wskazuje prezydent Piotr Kuczera. - Jestem przekonany, że w nowoczesnej, przyjaznej przestrzeni maluchy będą dobrze się czuły i będą z zapałem poznawać otaczający je świat. Inwestycja jest bardzo istotna dla rozwoju miasta. Zaplecze w postaci żłobków czy przedszkoli to coś, co często może zadecydować o tym, że ktoś zdecyduje się zamieszkać w Rybniku albo w mieście pozostać,  a na tym nam bardzo  zależy – dodaje gospodarz miasta.

Koszt budowy żłobka wraz zagospodarowaniem terenu wokół niego to 9,3 mln zł. Inwestycję wykonał wybrany w przetargu Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „AL-DUE” Bogusław Jarzyna z Rybnika.

Warto dodać, że Rybnik pozyskał ponad 1 mln złotych dofinansowania do budowy żłobka, w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch plus” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Miastu udało się również zdobyć przeszło 1,5 mln unijnej dotacji na wyposażenie żłobka oraz bieżące funkcjonowanie placówki po jej uruchomieniu.

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku to 345 zł opłaty stałej, plus wyżywienie 8 zł/dzień (w tym 5,50 zł finansowane ze środków unijnych).


Odbywający się w ostatnim dniu stycznia dzień otwarty miejskiego żłobka był dla wszystkich chętnych okazją do obejrzenia nowoczesnych wnętrz nowo wybudowanej placówki. Z tej możliwości skorzystała spora grupa osób – nie tylko tych, których pociechy objęte zostały żłobkową opieką, ale i przyszłych rodziców, zainteresowanych przygotowaną przez miasto ofertą.

Gośćmi dnia otwartego byli również przedstawiciele władz województwa – Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Wójtowicz.

Województwo śląskie od lat, a w obecnej perspektywie szczególnie, dofinansowuje powstawanie i funkcjonowanie żłobków. W naszym województwie powstało już ponad 2 tys. miejsc w tego typu placówkach, przeznaczono na ten cel 97 milionów złotych – przypomina marszałek województwa, Wojciech Saługa.- Ważna jest także współpraca – część środków to fundusze unijne, którymi zarządza urząd marszałkowski, część pochodzi z budżetu miasta Rybnika, są też pieniądze pochodzące z programów państwowych, uruchomionych jeszcze w 2014 roku. A wszystko po to, by powstawały takie miejsca – bezpieczne i przyjazne dzieciom oraz potrzebne ich rodzicom – dodaje marszałek.

W trakcie dnia otwartego rozstrzygnięty został również konkurs na nazwę żłobka  ogłoszony na początku stycznia. Zwyciężyła nazwa „Wesoła Rybka”, której autorka – Karolina Gralak z Rybnika-Chwałowic - otrzymała voucher na zakup roweru o wartości 2 tys. zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również