Ruszyła budowa – a dokładniej dokończenie budowy – rybnickiego hospicjum stacjonarnego. Po tym jak w ubiegłym roku Miasto rozwiązało umową z wykonawcą, w maju tego roku do realizacji tego zadania wybrana została nowa firma.
Za wykonawcą prace porządkowe
Jest nią wyłonione w przetargu Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna. Koszt budowy to nieco ponad 37 mln zł, z czego 10 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Inwestycja powinna zostać zakończona z początkiem 2026 roku - na realizację zamówienia Wykonawca ma 600 dni od daty zawarcia umowy.
Na przejętym 3 czerwca br. placu budowy Mostostal Zabrze wykonał prace porządkowe, zabudowę nowego ogrodzenia terenu robót oraz zorganizował kontenerowe zaplecze budowy. Następnie odpompowano wodę z wykopów oraz oczyszczono płytę fundamentową i wykonane przez poprzedniego Wykonawcę zbrojenie ścian.
Aktualnie, w zakresie budynku prowadzone są roboty szalunkowe i zbrojarskie ścian kondygnacji podziemnej oraz stropu segmentu „C”. W zakresie robót inżynieryjnych kontynuowana jest budowa kanalizacji deszczowej, w tym odcinka tłocznego w kierunku ul. Górnośląskiej. Na bieżąco prowadzona jest też obsługa geodezyjna budowy.
To nie tylko budowa hospicjum
Urząd Miasta przypomina, że poza budową samego budynku hospicjum, zamówienie obejmuje również zagospodarowanie terenu, w tym m.in. sieci zewnętrzne, drogę dojazdową, drogę wewnętrzną, stanowiska postojowe, chodniki i ścieżki przeznaczone do ruchu pieszego, infrastrukturę towarzyszącą, elementy małej architektury oraz tereny zielone.
Rybnickie hospicjum stacjonarne powstaje przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Znajdzie się w nim miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. W ramach inwestycji powstanie budynek hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych.
Zgodnie z projektem budynek hospicjum będzie obiektem wolnostojącym, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra. Koncepcja projektowa wyłoniona została w 2019 roku, w ramach konkursu architektonicznego.