Wiadomości z Rybnika

Przed bazyliką rozsiadły się anioły...

  • Dodano: 2018-07-02 14:00

Anioły w każdym miejscu na świecie symbolizowały wzniosłe uczucia i idee. Były swoistymi stróżami pokoju i symbolami nadziei.

Na przestrzeni wieków niezliczeni artyści próbowali ująć anioły w swój własny, niepowtarzalny sposób. Każdy z nich robił to inaczej i każdy w aniołach dopatrywał się czegoś wzniosłego, czegoś, co wykracza poza nasze ludzkie rozumowanie.

Ekspozycja „Anioły” jest właśnie taką próbą ujęcia tych mitycznych wręcz istot w ramy naszego, ludzkiego pojmowania. 7 figur aniołów symbolizuje 7 cnót głównych.

Autorem  „Aniołów” jest Michał Batkiewicz, rzeźbiarz, autor wielu monumentalnych realizacji.

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 r. w Nowym Targu. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego kościoła polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA. Zaprojektował i zrealizował drewniany kościół z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki, które znajdują się w Hamburgu (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Tolido (USA), Turynie i Nichelino (Włochy), Komarno (Słowacja) oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie zostały umieszczone postacie zwierząt. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez Prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Teraz mamy zaszczyt gościć jego dzieła na Placu Jana Pawła II w Rybniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również