Wiadomości z Rybnika

Powstanie hospicjum stacjonarne

  • Dodano: 2018-02-19 15:15

W Rybniku wybudowane zostanie hospicjum stacjonarne – uchwałę intencyjną w tej sprawie rybniccy radni, na wniosek prezydenta miasta, podjęli jednogłośnie podczas lutowej sesji rady miasta. Inicjatorem budowy hospicjum jest rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, która docelowo poprowadzi wybudowany i przekazany przez miasto budynek.

O tym jak istotna jest potrzeba stworzenia w Rybniku miejsca, w którym osoby ciężko chore mogłyby godnie i pod dobrą opieką spędzić ostatnie chwile swojego życia nie trzeba nikogo przekonywać – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Działające na terenie naszego miasta hospicja domowe, jak to prowadzone już przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie, czy Niemedyczne Hospicjum Domowe imienia św. Rafała Kalinowskiego – to niestety za mało wobec potrzeb zgłaszanych przez rodziny i opiekunów osób nieuleczalnie chorych. Dlatego miasto zdecydowało się wesprzeć starania fundacji Puls-Med i wybudować budynek, by następnie przekazać go fundacji, która poprowadzi tam hospicjum – dodaje prezydent.

Miasto planuje przeznaczyć pod budowę hospicjum działkę w dzielnicy Niedobczyce, przy ul. Barbórki. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku przyszłego hospicjum. Etap drugi realizacji zadania stanowić będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej w zakresie sporządzenia wielobranżowej dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu. Sama budowa budynku hospicjum stacjonarnego stanowić będzie etap trzeci realizacji zadania.

Środki finansowe na realizację zadania w zakresie etapu pierwszego i drugiego zostaną zabezpieczone w budżecie miasta na lata 2018-2019, zaś na realizację trzeciego etapu zadania – w budżecie miasta na lata 2020-2021.

Przyjęcie uchwały dotyczącej budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku traktujemy jako wielki sukces osób, firm i instytucji, które poparły naszą inicjatywę.  Trudno tak poważne zadanie realizować samodzielnie. Przykład żorskiego hospicjum pokazuje, jak wielka siła tkwi w partnerstwie miasta i organizacji pozarządowej - przekonuje Marcin Kopczyński, członek Rady Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie. - Poparcie przez pana prezydenta Piotra Kuczerę pomysłu budowy hospicjum było sygnałem, że podobny scenariusz jest możliwy także w Rybniku. Dzisiaj, kilka dni po głosowaniu radnych w tej sprawie, nie mamy co do tego wątpliwości. Decyzja Rady Miasta to milowy krok ku inwestycji tak bardzo potrzebnej w naszym mieście – dodaje.

Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie powstała w lipcu 2013 roku z inicjatywy lekarzy i pielęgniarek pracujących w medycznym hospicjum domowym. Jej misją jest niesienie pomocy chorym i ich rodzinom oraz promowanie wolontariatu. Fundacja oprócz działań na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej realizuje szereg zadań społecznych, edukacyjnych i profilaktycznych. W 2016 r. zarząd fundacji rozpoczął starania zmierzające do wybudowania w Rybniku hospicjum stacjonarnego. Fundacja ściśle współpracuje z medycznym hospicjum domowym prowadzonym przez Przychodnię Puls-Med w Rybniku. Od marca 2016 r. fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.

Starania o utworzenie hospicjum stacjonarnego w Rybniku to konsekwencja osobistych doświadczeń Prezes Zarządu Fundacji Puls Med Blisko Ciebie:

Zaczęło się od tego, że kilka lat temu szukałam profesjonalnej opieki dla bliskiej mi osoby, chorującej na nowotwór. Wówczas w Rybniku i okolicach nie było żadnego hospicjum domowego, które świadczyłoby pomoc osobom w stanie terminalnym. Ta sytuacja była dla mnie dramatyczna – opowiada prezes Sylwia Figura-Kluszczyńska. - Dlatego postanowiłam coś z tym zrobić. Niedługo po tym, przy naszej przychodni w Rybniku utworzyliśmy hospicjum domowe. Bardzo szybko okazało się, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu świadczenia. Z drugiej strony pomoc domowa jest ważna, ale na pewnym etapie rozwoju choroby przestaje się sprawdzać. W sytuacjach skrajnych pacjenci wymagają całodobowej opieki wyspecjalizowanego personelu. I to był ten bezpośredni impuls, by rozpocząć starania o utworzenie w naszym mieście hospicjum stacjonarnego. Mamy doświadczenie w zakresie pomocy paliatywnej i hospicyjnej, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny krok ku kompleksowej pomocy osobom cierpiącym z powodu nieuleczalnej choroby – przekonuje.

Zdecydowaną większość pacjentów hospicjów stanowią osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Warto przy tym pamiętać, że z hospicjum nie korzystają tylko osoby starsze. Wśród pacjentów są dwudziesto-, trzydziesto-, czy czterdziestolatkowie zmagający się z nieuleczalną chorobą.

Czym różni się hospicjum domowe od stacjonarnego?

Mówimy tu o dwóch różnych świadczeniach w ramach opieki paliatywnej, ale oba przewidują podobny zakres pomocy. Chodzi m.in. o opiekę medyczną ze strony lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, leczenie farmakologiczne, leczenie bólu, czy zapobieganie powikłaniom. Zasadnicza różnica jest taka, że hospicjum domowe to pomoc choremu i jego rodzinie na miejscu, natomiast hospicjum stacjonarne umożliwia realizację opieki wyręczającej w specjalistycznej placówce. W opiece nad osobami w stanie terminalnym przychodzi taki moment, że wsparcie udzielane w domu nie wystarcza. Potrzebne jest całodobowe zabezpieczenie z udziałem personelu medycznego, co jest możliwe tylko w formie stacjonarnej. Pacjenci z Rybnika i okolic nie mają takich możliwości jak choćby mieszkańcy Żor i Gliwic – tłumaczy Sylwia Figura-Kluszczyńska.

Specjaliści przewidują około 30 proc. wzrost  zachorowań na choroby nowotworowe w najbliższej dekadzie. A to oznacza, że liczba pacjentów wymagających stacjonarnej opieki paliatywnej będzie rosła.

NZOZ Puls Med, który prowadzi w Rybniku hospicjum domowe, rocznie świadczy ponad 2000 wizyt pielęgniarskich i około 500 wizyt lekarskich. Dojazdy personelu hospicjum domowego do pacjentów to dystans 170 km dziennie, 850 km tygodniowo, a 40 800 km rocznie. Liczba pacjentów przyjętych do hospicjum domowego działającego w ramach NZOZ Puls Med to ponad 200 osób rocznie. Porównując liczbę złożonych wniosków z liczbą przyjętych pacjentów, okazuje się, że w minionym roku aż 40 chorych nie doczekało się profesjonalnej pomocy medycznej. Miesięczny kontrakt NZOZ Puls Med z NFZ na świadczenia w ramach hospicjum domowego obejmuje 16 pacjentów. W kolejce na miejsce w hospicjum domowym czeka średnio 10 osób.


Prezydent Miasta Rybnika objął też honorowym patronatem koncert NeuOberschlesien, Wielki Koncert Charytatywny – Budujemy Hospicjum Stacjonarne w Rybniku, który odbędzie się 20 marca br., o godz. 19.00, w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Podczas koncertu na rzecz fundacji będzie prowadzona licytacja przez wokalistę grupy, Michała Stawińskiego, który na aukcje wystawi swoje przedmioty z metaloplastyki. Dochód z koncertu i licytacji przekazany zostanie na budowę rybnickiego hospicjum. Szczegóły tutaj

Ponadto w maju br. ukaże się płyta CD wydana wspólnie z zespołem Carrantuohill, z której cały dochód zostanie przeznaczony na budowę hospicjum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również