Wiadomości z Rybnika

Poprawa dojazdu do strefy przemysłowej na Paruszowcu

  • Dodano: 2018-01-02 07:45, aktualizacja: 2018-01-02 08:39

Od nowego roku wprowadzone zostają korekty w rozkładach jazdy linii obsługujących strefę przemysłową w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Poszczególne kursy będą tak dopasowane, aby zapewniać dogodny dowóz i odwóz na wszystkie trzy zmiany dla osób pracujących w strefie.

Konsekwentnie wdrażamy rozwiązania, które mają zachęcać mieszkańców do częstszego wybierania komunikacji miejskiej - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromnym problemem jest sprawna obsługa zlokalizowanych na Paruszowcu zakładów. W godzinach szczytu robią się korki, dlatego zachęcamy pracowników, aby w jak największym stopniu dojeżdżali do pracy autobusami.

Zmiany obejmą linie 15 i 28, tak aby umożliwić dogodny dojazd na Paruszowiec z największych rybnickich osiedli - z Boguszowic i z Maroka-Nowin. Postulat ten był już zgłaszany podczas konsultacji społecznych Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, gdzie właśnie na osiedlu Nowiny wskazywano, że na strefę przemysłową są tylko dwa kursy w ciągu dnia.

Udało się nam opracować ofertę, która rzeczywiście ma szansę stać się alternatywą dla samochodu - mówi Bartosz Mazur z Wydziału Komunikacji. - Godziny poszczególnych kursów były konsultowane w zakładach pracy, tak aby autobus przyjeżdżał nie "na ostatnią chwilę", tylko tak, aby można było być o określonej godzinie już bezpośrednio na stanowisku pracy. Ważnym aspektem zmian jest ich kompleksowość: zarówno od strony Boguszowic, jak i z Maroka-Nowin będą autobusy na 6:00, 14:00 i 22:00 oraz odpowiednie powroty po zakończeniu pracy.

Dalsza poprawa dostępności do zakładów pracy nastąpi z chwilą wybudowania przepustu pod torami kolejowymi na wysokości przystanku kolejowego Rybnik Paruszowiec. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie bezproblemowe dojście piesze i dojazd rowerem z dzielnicy Północ (z rejonu ulicy Żużlowej) na Paruszowiec. To ważne połączenie, w końcu dotyczy ono nie tylko dojazdów do pracy, ale także do powstającej strefy rekreacji na Błoniach.

Każda zmiana to jest określone ryzyko - zaznacza Grzegorz Dudek z Zarządu Transportu Zbiorowego.- Będziemy się uważnie przyglądać efektom wprowadzonych zmian, na przykład punktualności autobusów. W tej chwili te kursy będą takimi kursami "pod specjalnym nadzorem", zdajemy sobie sprawę, że dla firm działających w systemie ciągłym dowóz pracowników na konkretną godzinę jest bardzo ważny.

Z racji tego, że zmiany dotyczą rozkładu na dni robocze, faktycznie zaczną obowiązywać od 2 stycznia 2018 r. Szczegóły na stronie Zarządu Transportu Zbiorowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również