Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Poprawa dojazdu do strefy przemysłowej na Paruszowcu

  • Dodano: 2018-01-02 07:45, aktualizacja: 2018-01-02 08:39

Od nowego roku wprowadzone zostają korekty w rozkładach jazdy linii obsługujących strefę przemysłową w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Poszczególne kursy będą tak dopasowane, aby zapewniać dogodny dowóz i odwóz na wszystkie trzy zmiany dla osób pracujących w strefie.

Konsekwentnie wdrażamy rozwiązania, które mają zachęcać mieszkańców do częstszego wybierania komunikacji miejskiej - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromnym problemem jest sprawna obsługa zlokalizowanych na Paruszowcu zakładów. W godzinach szczytu robią się korki, dlatego zachęcamy pracowników, aby w jak największym stopniu dojeżdżali do pracy autobusami.

Zmiany obejmą linie 15 i 28, tak aby umożliwić dogodny dojazd na Paruszowiec z największych rybnickich osiedli - z Boguszowic i z Maroka-Nowin. Postulat ten był już zgłaszany podczas konsultacji społecznych Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, gdzie właśnie na osiedlu Nowiny wskazywano, że na strefę przemysłową są tylko dwa kursy w ciągu dnia.

Udało się nam opracować ofertę, która rzeczywiście ma szansę stać się alternatywą dla samochodu - mówi Bartosz Mazur z Wydziału Komunikacji. - Godziny poszczególnych kursów były konsultowane w zakładach pracy, tak aby autobus przyjeżdżał nie "na ostatnią chwilę", tylko tak, aby można było być o określonej godzinie już bezpośrednio na stanowisku pracy. Ważnym aspektem zmian jest ich kompleksowość: zarówno od strony Boguszowic, jak i z Maroka-Nowin będą autobusy na 6:00, 14:00 i 22:00 oraz odpowiednie powroty po zakończeniu pracy.

Dalsza poprawa dostępności do zakładów pracy nastąpi z chwilą wybudowania przepustu pod torami kolejowymi na wysokości przystanku kolejowego Rybnik Paruszowiec. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie bezproblemowe dojście piesze i dojazd rowerem z dzielnicy Północ (z rejonu ulicy Żużlowej) na Paruszowiec. To ważne połączenie, w końcu dotyczy ono nie tylko dojazdów do pracy, ale także do powstającej strefy rekreacji na Błoniach.

Każda zmiana to jest określone ryzyko - zaznacza Grzegorz Dudek z Zarządu Transportu Zbiorowego.- Będziemy się uważnie przyglądać efektom wprowadzonych zmian, na przykład punktualności autobusów. W tej chwili te kursy będą takimi kursami "pod specjalnym nadzorem", zdajemy sobie sprawę, że dla firm działających w systemie ciągłym dowóz pracowników na konkretną godzinę jest bardzo ważny.

Z racji tego, że zmiany dotyczą rozkładu na dni robocze, faktycznie zaczną obowiązywać od 2 stycznia 2018 r. Szczegóły na stronie Zarządu Transportu Zbiorowego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.