Wiadomości z Rybnika

Ponad 1,2 mln umów o dzieło w rejestrach ZUS

  • Dodano: 2021-12-03 06:30, aktualizacja: 2021-12-02 22:06

Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu.

Województwo śląskie jest na drugim miejscu, tuż po mazowieckim, pod względem liczby zgłoszonych umów o dzieło. 

W naszym województwie, spośród sześciu oddziałów ZUS,  najwięcej takich umów zgłoszono do chorzowskiego oddziału, następnie  w Oddziale ZUS w Zabrzu, w Rybniku, w Bielsku- Białej i w Częstochowie. Najmniej takich zgłoszeń w naszym województwie wpłynęło do Oddziału ZUS w Sosnowcu.

Raport

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.  

Przypomnijmy, przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 roku. Płatnicy składek oraz osoby fizyczne, które zawarły taką umowę, muszą to zrobić w ciągu 7 dni od jej zawarcia na formularzu RUD. Z takiego obowiązku zwolnieni są płatnicy, w sytuacji, gdy osoba, z którą zawarli umowę o dzieło pozostaje z nimi w stosunku pracy, wykonuje w ramach tej umowy pracę na rzecz swojego pracodawcy, prowadzi działalność gospodarczą, a w ramach tej umowy wykonuje usługi, które wchodzą w zakres działalności tej osoby. 

- Informować o umowach o dzieło nie muszą podmioty lub jednostki organizacyjne, które nie są płatnikami składek (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego itp.) – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Jak wynika z zebranych danych ZUS, wbrew powszechnym przypuszczeniom, w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło, bo od 1 stycznia do 30 września 2021 r. do ZUS przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło.

Najwięcej umów w sierpniu, wykonawcami w większości są mężczyźni

Najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei największą grupą wykonawców umów o dzieło stanowią osoby w wieku 30–39 lat. Jeśli chodzi o płeć, to częściej zawierają je mężczyźni (53 proc.) niż kobiety i w zdecydowanej większości zawieramy ją z przedsiębiorcą – płatnikiem składek (96 proc.) niż z osobą fizyczną.  Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni. Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło miała więcej niż 250 ubezpieczonych.

W jakich branżach popularne są umowy o dzieło?

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych.
Więcej informacji na temat zawieranych umów o dzieło można przeczytać w opracowanej przez ZUS analizie, dostępnej na stronie internetowej www.zus.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również