Wiadomości z Rybnika

Policyjne działania "NURD" w Rybniku pod okiem drona

  • Dodano: 2023-03-15 07:00, aktualizacja: 2023-03-14 22:00

W poniedziałek na drogach Rybnika i powiatu rybnickiego przeprowadzono działania dedykowane "Niechronionym Uczestnikom Ruchu Drogowego". Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, ale także bacznie przyglądali się samym pieszym. Tym razem działania policjantów wspierane były również z powietrza - z wykorzystaniem drona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

"NURD" w Rybniku

Około 9.00 w powiecie rybnickim pojawił się policyjny dron. Po kilkugodzinnej obserwacji ruchu w wybranych punktach, mundurowi zauważyli wciąż występujące błędy w zachowaniach kierujących. U niektórych wynikały one z braku wiedzy, u innych były przejawem ignorowania obowiązujących przepisów. W momencie, gdy operator drona zauważał wykroczenia, natychmiast informacja ta trafiała do patrolu policjantów ruchu drogowego, który kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywał wskazany pojazd i wyciągał konsekwencje wobec kierowcy. Podczas działań mundurowi interweniowali wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego 15 razy. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Jeżeli chodzi natomiast o zachowanie zmotoryzowanych, to stróże prawa podjęli czynności wobec 54 kierowców. Działania z wykorzystaniem drona będą przeprowadzane regularnie.

Przypomina się, że zgodnie z obowiązującym od początku tego roku nowym taryfikatorem:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 zł;
  • za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł;
  • za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Wideo

Policyjne działania "NURD" w Rybniku pod okiem drona / fot. KMP Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również