Wiadomości z Rybnika

Podsumowanie działań "Bezpieczny Pieszy" w Rybniku

  • Dodano: 2024-01-08 10:45

5 grudnia policjanci rybnickiej drogówki przeprowadzili pierwsze w tym roku działania "Bezpieczny Pieszy". Akcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie na niebezpieczeństwo są narażeni piesi i to właśnie w rejonach przejść dla pieszych, które są najczęściej uczęszczane, można było spotkać patrol drogówki.

Wyniki działań policji w Rybniku

Działania trwały od wczesnych godzin porannych. W czasie akcji stróże prawa ujawnili 114 wykroczeń, z czego 98 dotyczyło relacji kierujący-pieszy, w tym 97 popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi. 1 wykroczenie zostało popełnione przez pieszego.

Rybniccy policjanci drogówki zwracali uwagę na sposób zachowania się kierujących w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, ale również na pieszych, czy właściwie korzystają z przejść oraz, czy w bezpieczny sposób poruszają się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Pamiętajmy, że wykroczenia kierujących popełniane w stosunku do pieszych to między innymi nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych, czy też przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Piesi natomiast przechodząc przez jezdnię, powinni pamiętać, aby nie popełniać wykroczeń polegających na przekraczaniu jej w miejscu niedozwolonym, czy niewłaściwym korzystaniu z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię w sposób, który ogranicza uwagę na drodze.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także o ostrożność i rozwagę. Zwłaszcza teraz, kiedy powróciły niekorzystne warunki atmosferyczne związane z mrozem i śniegiem. Pamiętajmy, że jezdnie mogą być śliskie. Dostosujmy prędkość do panujących warunków. Miejmy na uwadze, że droga hamowania może się wydłużyć.Każdy użytkownik drogi ma wpływ na bezpieczeństwo. A bezpieczeństwo na drodze to nasz wspólny cel! Stosujmy się do przepisów ruchu drogowego, ponieważ to prowadzi do zwiększenia się bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. - czytamy na stronie rybnickiej Policji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Piesi powinni pamiętać, że na śliskiej nawierzchni samochody potrzebują dłuższej drogi do zahamowania. Należy także mieć świadomość, że przed wejściem na jezdnię muszą się upewnić, że mogą bezpiecznie przez nią przejść. Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadomy tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Bardzo ważne jest, aby przypominać pieszym o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Pamiętajmy także o tym, że w obecnych warunkach atmosferycznych - zwłaszcza po zmierzchu kierowcy mogą mieć ograniczoną widoczność. Dlatego pieszy powinien zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zasada ta obowiązuje także na przejściu dla pieszych.

Należy także ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. Kierowcy powinni dostosowywać prędkość do obecnie panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że okres jesienno–zimowy charakteryzuje się koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Apelujemy, aby szczególnie teraz, w okresie trudnych warunków atmosferycznych na naszych drogach wszyscy uczestnicy ruchu drogowego bezpiecznie korzystali z dróg i dostosowali się do trudnych warunków atmosferycznych. - czytamy na stronie rybnickiej Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również