Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Ostrzeżenie przed oszustami internetowymi

  • Dodano: 2017-12-12 07:30, aktualizacja: 2017-12-12 07:42

Apelujemy o ostrożność podczas zakupów w sieci. Okres zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia sprzyja dokonywaniu transakcji na odległość. Zapoznaj się z naszymi poradami, aby nie zostać oszukanym.

Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia są prezenty. Te chętnie kupujemy za pośrednictwem internetu. Dla wielu osób jest to bardzo szybki i wygodny sposób. Niestety wiąże się to zagrożeniem. W sieci działają oszuści, którzy chętnie wykorzystają brak czujności kupującego. Pamiętajmy, aby zachować dużą rozwagę przy dokonywaniu transakcji i zastosujmy się do kilku prostych porad rybnickiej policji:

  • Kupuj w bezpiecznym miejscu - korzystaj z serwisów, które oferują ubezpieczenie transakcji. Nie kupuj poza serwisem.
  • Zapoznaj się z regulaminem – koniecznie przeczytaj regulamin sklepu internetowego bądź serwisu aukcyjnego.
  • Uważaj na ogłoszenia oferowane na portalach społecznościowych – pamiętaj, że takie miejsce nie służy do sprzedaży na odległość. Nie masz gwarancji, że po przelaniu pieniędzy otrzymasz przedmiot.
  • Zapoznaj się z informacjami o sprzedającym lub firmie – koniecznie przeczytaj komentarze, ich treść i ilość pozwoli ocenić wiarygodność sprzedającego.
  • Zwróć uwagę na cenę – zbyt niska cena powinna wzbudzić twoje zaniepokojenie. Zastanówmy się z jakiej przyczyny wzięła się rozbieżność w cenie. Oszuści często wykorzystują naiwność „łowców okazji”.
  • Dokładnie przeczytaj opis aukcji – nie śpiesz się z dokonaniem zakupu. Dokładnie i na spokojnie przeczytaj wszystkie informacje na danej aukcji. Pośpiech może spowodować, że zakupimy towar niezgodny z naszymi oczekiwaniami.
  • Rozważ zakup w pobliżu miejsca zamieszkania – zweryfikuj czy w twojej okolicy można kupić przedmiot, który jest w twoim zainteresowaniu. Niejednokrotnie warto zapłacić nieco więcej i osobiście obejrzeć przedmiot przed zakupem.
  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego – takie oprogramowanie pomoże w bezpiecznym korzystaniu z internetu. W miarę możliwości dokonuj zakupu z komputera, do którego dostęp ma niewielka ilość osób.
  • Zachowaj korespondencję – istotnym elementem jest zachowanie korespondencji związanej z zakupem oraz prowadzonej ze sprzedającym. Będzie to bardzo pomocne jeżeli staniesz się ofiarą oszusta.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa skontaktuj się z serwisem, na którym dokonałeś transakcji. Zgłoś również sprawę w najbliższej jednostce policji.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.