Wiadomości z Rybnika

Nowy spot akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa

  • Dodano: 2022-06-20 08:45, aktualizacja: 2022-06-20 08:46

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, jest profilaktyka.

Dlatego już po raz szósty wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Celem akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą – zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).

Inauguracja akcji miała miejsce 15 czerwca br. w Olsztynie na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel obok budynku, w którym mieści się posterunek Policji. Uroczystość honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Olsztyna.

W inauguracji akcji uczestniczyli m.in.: nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pani Jolanta Piotrowska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor, Pan Stanisław Gorczyca Sekretarz Miasta Olsztyna, Pan Łukasz Gieczewski Dyrektor Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, komendanci miejscy i powiatowi z garnizonu warmińsko-mazurskiego, policjanci oraz dzieci i młodzież z lokalnych szkół, a wśród nich dzieci z Ukrainy, które przebywają w Polsce.

Jakie są przyczyny utonięć?

Podczas eventu odbyła się premiera trzech spotów informacyjnych prezentujących różne przyczyny utonięć. W tych krótkich filmikach, przygotowanych przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Prewencji KGP,  wzięły udział reprezentantki Polski w kajakarstwie, medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Justyna Iskrzycka, Karolina Naja, Anna Puławska i Helena Wiśniewska oraz Marta Walczykiewicz - medalistka olimpijska w kajakarstwie z Rio de Janeiro. Swoim niewątpliwym autorytetem kajakarki wspierają policyjną akcję poprzez wzmocnienie prewencyjnego przekazu i by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Zaprezentowane również zostały prewencyjne materiały filmowe dotyczące bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu. Wśród nich film, którego pomysłodawcą jest asp. Wojciecha Szarejko z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. To policjant, który w przeszłości napisał piosenkę o Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie i jest współautorem utworu „Dumny z bycia psem”. Impulsem do filmu było tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w 2020 roku w Galinach. Utopił się tam 16-letni chłopak, który wyszedł na krótkie spotkanie ze znajomymi, miał wrócić na kolację. Scenariusz został rozszerzony o inne obszary profilaktycznych działań policjantów.

Szczególnie z myślą właśnie o dzieciach i młodzieży, które już za kilka dni rozpoczną wakacje, przygotowane zostały stoiska informacyjne, na których policjanci przekazywali wiele przydatnych informacji dotyczących m.in. bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i rodzajów służby pełnionej przez policjantów. Ponadto zainteresowani mogli z bliska przyjrzeć się policyjnym pojazdom i sprzętom służbowym. Do współpracy przy organizacji stoisk profilaktycznych zaproszono Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Urząd Miasta w Olsztynie, Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Białystok – Rozlewnia Olsztyn, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Olsztynie, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy z Delegaturą w Giżycku.

Dzieci mogły również poznać historię Poli - małej rezolutnej dziewczynki, która „posiadała talent pakowania się w tarapaty”, z których później wyciągał ją pewien policjant. Pola to bohaterka 13. bajek opublikowanych w książeczce „Na ratunek Poli”. Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań policjantów warmińsko-mazurskich, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem "Profilaktyka Smyka". Każdą z bajek można nie tylko przeczytać i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także do Internetu, za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania. Jedno z nich dotyczyło właśnie bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Pakiet edukacyjny

W wyniku starań policjantów powstał pakiet edukacyjny, obejmujący m.in. dokładne scenariusze zajęć o bezpieczeństwie oraz kolorowanki dla dzieci. Co ważne, Pola nie jest idealna, nie zawsze potrafi się właściwie zachować, ale dzięki pomocy policjanta w końcu radzi sobie z przeciwnościami. Dlatego i policjanci jak i wspomagający ich pedagodzy liczą na to, że te wierszyki trafią do najmłodszych, dla których staną się cenną lekcją również na czas wakacji. Dzięki wsparciu ze strony m.in. lokalnych samorządów książeczka z bajkami już trafiła do wszystkich powiatów na Warmii i Mazurach. Natomiast dzięki wsparciu ze strony Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie powstała również książeczka w języku ukraińskim, po to by Polę oraz zasady bezpieczeństwa mogły poznać również dzieci z Ukrainy przebywające na Warmii i Mazurach.

Osoby, które o tej porze pojawiły się przy Kapitanacie na Plaży Miejskiej w Olsztynie miały również okazję obejrzeć pokaz akcji ratowniczej na wodzie przygotowany przez policjantów. Policjanci Biura Prewencji KGP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oprócz swoich pojazdów przygotowali również zabawy dla najmłodszych, m.in.: tor przeszkód, zawody na torze jazdy dla rowerów i terenową grę planszową. Trochę starsi z kolei mogli porozmawiać na tematy związane z przeciwdziałaniem przestępczości, dowiedzieć się jak działa i jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jak wygląda proces rekrutacji do Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również