Prawdopodobnie większość z nas zetknęła się już (i zirytowała) z nakrętką fabrycznie przytwierdzoną do butelki lub kartonu. Tymczasem w Rybniku wciąż funkcjonują metalowe serca na nakrętki. Jak to pogodzić?
Nowe przepisy
Choć nie wszyscy są zadowoleni z takiego rozwiązania, zmiany które obowiązują w Polsce od 1 lipca 2024 r. są efektem europejskiej Dyrektywy SUP, zwanej też Dyrektywą plastikową. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest przeciwdziałanie niekorzystnemu zjawisku zanieczyszczania środowiska – część maszyn sortujących odpady nie jest w stanie wykryć tak małych elementów jak nakrętki. W efekcie nie trafiają one do recyklingu, a zanieczyszczają oceany i są jednym z najczęściej zalegających odpadów na plażach.
Czy nowe przepisy oznaczają koniec zbiórek charytatywnych? Co dalej z popularnymi koszami w kształcie serduszek?
Resort klimatu wyjaśnia, że akcje charytatywne polegające na zbiórce nakrętek mogą być w dalszym ciągu prowadzone. W Rybniku metalowe serca na nakrętki znajdują się w czterech lokalizacjach:
- obok parkingu wielopoziomowego, przy ul. Hallera,
- obok budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1, przy ul. Kościuszki 55,
- w obrębie budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2, przy ul. Andersa 14,
- w okolicy OSP w dzielnicy Kamień
A co jeśli przypadkowo oderwiemy nakrętkę? Wtedy najlepiej opróżnioną butelkę zgnieść, zakręcić na niej nakrętkę i wrzucić do żółtego pojemnika.