Wiadomości z Rybnika

Nowa pracownia nauki zawodu

  • Dodano: 2021-03-22 06:30, aktualizacja: 2021-03-20 16:55

W Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej otwarta została nowa pracownia kształcenia zawodowego. Jej powstanie umożliwiła unijna dotacja.

Pozyskane na ten cel unijne środki wykorzystane zostały na potrzeby adaptacji pomieszczeń budynku warsztatów mechanicznych przy ul. Świerklańskiej 42, gdzie powstało Subregionalne Centrum Obróbki Skrawaniem.

W sumie miastu udało się pozyskać blisko 3 mln zł:

  • 1 822 205,75 zł  - na adaptację pomieszczeń na potrzeby Subregionalnego Centrum Obróbki Skrawaniem (środki przeznaczone zostały na wymianę CO, wykonanie systemu wentylacji na warsztatach oraz remont hal na warsztatach RCEZ),
  • 983 739,84 zł  -  na dostawę i montaż maszyn na potrzeby Subregionalnego Centrum Obróbki Skrawaniem (środki przeznaczone zostały na zakup centrum tokarskiego z kompletem wyposażenia, pionowe 5-osiowe centrum obróbcze CNC, obrabiarkę do metalu – tokarkę z odczytem cyfrowym, obrabiarkę do metalu – frezarkę z odczytem cyfrowym).

- Do tej pory uczniowie kształcący się w zawodach mechanicznych związanych z obróbką skrawania pracowali na konwencjonalnych frezarkach i obrabiarkach. Maszyny te nie obsługiwane są przez nowoczesne system sterowania. Moduł ten uczniowie realizowali poprzez udział w wycieczkach przedmiotowych do firm posiadający sprzęt najnowszej generacji – mówi Joanna Kryszczyszyn, dyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej.

- Funkcjonowanie  w Rybniku, profesjonalnie wyposażonej pracowni nauki zawodu, kształcącej wyspecjalizowanych pracowników, istotne jest nie tylko z punktu widzenia naszego miasta, ale znacząco wpłynie na jakość kadr w całym subregionie – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.  

W ramach projektu wsparciem w postaci przygotowania zaplecza technicznego do praktycznej nauki zawodu objęte będą zawody: technik mechanik, technik mechatronik, technik automatyk, ślusarz, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, pracownik pomocniczy ślusarza, blacharz, mechatronik,  automatyk.

Nowa pracownia powstała w ramach projektu EFRR-RPO-RIT poddziałanie 12.2.2 Infrastruktura Kształcenia Zawodowego. Jej otwarcie odbyło się w piątek, 19 marca br. w ramach akcji "Marzec rybnickiej edukacji".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również