Wiadomości z Rybnika

"Noś Odblaski" w Rybniku. Policjanci świecą przykładem!

  • Dodano: 2023-10-02 10:45

1 października br. obchodzony był Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków, rozpoczynający kampanię „Świeć przykładem”, która będzie realizowana do 31 grudnia 2023 roku. Z tej okazji policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przeprowadzili akcję profilaktyczną przypominającą o obowiązku posiadania przez pieszych elementów odblaskowych.

Akcja "Świeć przykładem" w Rybniku

Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest to obowiązkiem. Zgodnie z obowiązującymi  przepisami piesi, którzy poza obszarem zabudowanym poruszają się po drodze po zmierzchu są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przestrzegajmy tego obowiązku!

W okresie jesienno-zimowym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powoduje, że pieszy jest czasem niewidoczny dla kierującego. Nawet mały odblask poprawia naszą widoczność i może uratować nam życie.

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria pojazdu czy też pasy bezpieczeństwa. W jesiennej aurze dodatkowo stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież, są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Gdzie umieścić odblask?

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka z tyłu, to nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe - jeden z przodu i drugi z tyłu, lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Zachęcamy do noszenia odblasków także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz. - apelują policjanci.

"Noś Odblaski" w Rybniku. Policjanci świecą przykładem! / fot. KMP Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również