Wiadomości z Rybnika

"Nie nabieraj smogu w usta!" - program Czyste Powietrze

  • Dodano: 2021-04-08 07:00, aktualizacja: 2021-04-07 22:47

To hasło kampanii promującej program Czyste powietrze.

Przedsięwzięcie realizują studenci, którzy w ramach uczelnianych zajęć włączają się w walkę o lepszą jakość powietrza

Studenci psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach na wydziale Psychologii w Biznesie i Organizacjach jako miasto pilotażowe swojego projektu wybrali Rybnik. W ramach zajęć dotyczących kampanii społecznych przyjrzeli się tematowi, jakim jest skala zanieczyszczenia powietrza w Polsce i postawom Polaków w tym temacie. Przygotowana  kampania obejmuje autorską grafikę i tekst.

- Odwołujemy się w nich do znanego przysłowia: "Nie nabieraj wody w usta”, które sparafrazowaliśmy. Celem naszej kampanii jest zaangażowanie osób, które są świadome problemu zanieczyszczania powietrza np. przez sąsiadów, ale nie wykazują żadnej inicjatywy, aby na to reagować - wyjaśnia Katarzyna Goczoł, jedna z uczestniczek projektu.

Studenci mają nadzieję, że dzięki ich przekazowi więcej osób dowie się o programie Czyste powietrze, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

- W ramach kampanii apelujemy: Widzisz? Czujesz? Reaguj! Nie pozwól sąsiadowi decydować o Twoim zdrowiu. Powiedz mu, że może wymienić piec nawet za darmo - dodaje Robert Czech, kolejny uczestnik studenckiego przedsięwzięcia. 

Studenci w swojej kampanii zwracają też uwagę na fakt, że co roku z powodu smogu umiera w Polsce ponad 40 000 osób. 

- Kierujemy do odbiorców pytanie: Chcesz być jedną z nich? Liczymy, że w ten sposób zachęcimy ludzi do reakcji, do wyrażania swojej niezgody na życie w zanieczyszczonym środowisku i włączenia się do akcji informowania na temat możliwości, z jakich można skorzystać, by zmienić nieekologiczne źródło ogrzewania - uzupełnia Sylwia Skowron.  

Do promocji projektu włączyły się rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS (Projekt 'Wyjście Smoga') oraz Śląski Ruch Klimatyczny. 

- Ponadto promujemy projekt na własnych indywidualnych kontach mediów społecznościowych oraz wśród znajomych z Rybnika, którzy udostępniają na swoich wallach - dodają studenci

Poniżej grafika i pełny tekst kampanii: 

"Nie nabieraj smogu w usta!" - program Czyste Powietrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również