Wiadomości z Rybnika

Na SOR-y i stypendia

  • Dodano: 2018-09-27 08:30, aktualizacja: 2018-09-27 08:47

Aż 52,5 mln złotych na SOR-y i stypendia dla pielęgniarek w naszym województwie - takie informacje przekazał wczoraj minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Środki będą przeznaczone na sprzęt dla szpitali, wsparcie dla przyszłych pielęgniarek oraz kształcenie podyplomowe lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej – a  wszystko w ramach dwóch ministerialnych programów: „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe”  oraz „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”.

Chcielibyśmy, żeby ochrona zdrowia wciąż się poprawiała, tym bardziej, że Śląskie jest szczególnym województwem na mapie zdrowia. Potrzebne jest jednak wsparcie rzeczowe, w sprzęcie, stąd przeznaczamy środki na doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych – wyjaśnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dofinansowanie przeznaczone dla szpitalnych oddziałów ratunkowych służy szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia pacjentów, kiedy ze względu na stan zdrowia wymsagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne sfinansują głównie aparaturę dla dzieci, które wymagają specjalnego, dostosowanego sprzętu. W województwie śląskim wsparcie otrzymają SOR-y szpitali w: Częstochowie, Zawierciu, Chorzowie, Katowicach, Jaworznie, Rybniku. W sumie w ramach programu „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” zostanie podpisanych w województwie śląskim 6 umów na kwotę ponad 2,4 mln zł. Dzisiaj minister zdrowia podpisał umowy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielnym Szpitalem Klinicznym nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku. Łączna wartość trzech podpisanych umów to ponad 1,4 mln zł.

Cieszy nas, że wśród dodatkowych zadań wpisanych do "Programu dla Śląska" są również projekty dotyczące ochrony zdrowia. Tym bardziej, że sprzęt ratować będzie naszych najmłodszych mieszkańców – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” umowy na stypendia dla pielęgniarek opiewające na ponad 6,3 mln zł, podpisano dziś z Wyższą Szkołą Medyczną w Sosnowcu  oraz Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Wsparcie otrzymają jeszcze cztery uczelnie: w Bielsku-Białej, Katowicach i dwie uczelnie w Częstochowie, czyli łącznie 6 placówek.

Samym sprzętem nie rozwiążemy jednak problemów, jeśli nie będzie lekarzy, pielęgniarek czy ratowników. Dlatego podejmujemy różne działania, takie jak wsparcie finansowe dla pielęgniarek i położnych uczących się. To jest po to, aby one chciały wejść do zawodu po skończonych studiach, bowiem aż 30 procent tego nie robi – mówi minister Szumowski dodając, że w ostatnim roku o 10 tys. wzrosła liczba pielęgniarek pracujących w Polsce.

To jednak wciąż za mało – potwierdza prof. Łukasz Szumowski.

Dlatego część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, przeznaczone jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia – 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie - absolwenci wchodzące do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.

W najbliższym czasie w województwie śląskim zostaną podpisane również 3 umowy na dofinansowanie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej o łącznej wartości 26,5 mln zł.

Fundusze Europejskie w Programie Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój finansują:

  • infrastrukturę ratownictwa medycznego: centra urazowe, szpitalne oddziały ratunkowe, lądowiska, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • infrastrukturę na oddziałach specjalistycznych np. na ginekologii, neonatologii, pediatrii, kardiologii, onkologii, czy psychiatrii
  • programy profilaktyczne
  • infrastrukturę pracowni diagnostycznych
  • programy rozwojowe – zwiększające liczbę pielęgniarek i położnych
  • kształcenie kadr medycznych
  • dzienne domu opieki medycznej
  • centra symulacji medycznej
  • działania projakościowe.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z beneficjentami środków unijnych. Oznacza to, że w całym kraju realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 3 mld zł.

W województwie śląskim podpisano ponad 56 umów o wartości blisko 413 mln zł na dofinansowanie m.in. inwestycji infrastrukturalnych oraz na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne oraz działania jakościowe.


/z wykorzystaniem materiałów Min. Zdrowia/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również