Wiadomości z Rybnika

Mieszkanie dla wychowanków domu dziecka

  • Dodano: 2018-01-25 08:00, aktualizacja: 2018-03-18 21:35

W dzielnicy Paruszowiec-Piaski otwarta została nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza Mieszkanie nr 3 dla wychowanków rybnickiego Domu Dziecka.

Mieszkanie mieści się w jednym z należących do miasta budynków przy ulicy Mikołowskiej, składa się z pięciu pokoi, a także pokoju jadalnego z aneksem kuchennym oraz dwóch łazienek, o łącznej powierzchni 114,66 m2. Docelowo może w nim zamieszkać dwanaście osób.

Lokal został gruntownie wyremontowany i przystosowany dla stworzenia przyjaznych, domowych warunków wychowawczych przy zachowaniu najnowszych standardów oraz wymogów formalnych, w tym także wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – wyjaśnia Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Miasta Rybnika.

Mniejsza grupa wychowawcza, wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, zaznajomienie z zasadami współżycia sąsiedzkiego oraz wykonywanie codziennych obowiązków przy wsparciu wychowawcy od wielu już lat sprawdziły się w polskim systemie instytucjonalnej opieki zastępczej – przekonuje Barbara Jakubiak, dyrektor Domu Dziecka dodając, że pokłada wielkie nadzieje w powodzenie nowej placówki.

Mieszkanie nr 3 jest placówką typu socjalizacyjnego, pełniącą całodobową opiekę i zaspokajającą wszelkie potrzeby opiekuńczo – bytowe wychowanków.

Bardzo ważną sferą jest stworzenie małoletnim warunków jak najbardziej zbliżonych do życia rodzinnego – podkreśla dyrektor Jakubiak. - Wychowawcy zatrudnieni w Mieszkaniu nr 3 są osobami z wieloletnim doświadczeniem, znającymi doskonale młodzież i ich indywidualność – dodaje.

Opiekunowie przekazują dzieciom reguły prawidłowego egzystowania w społeczeństwie, budząc w nich samodzielność, zaradność i odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych.

Do mieszkania wprowadziła się najstarsza grupa wychowanków, którzy wiążą z nowym miejscem zamieszkania duże nadzieje. Nastolatkowie są zadowoleni ze zmian, które zachodzą w ich życiu, liczą na większą samodzielność i możliwość wykazania się odpowiedzialnością i dojrzałością.To nie jedyne zmiany, które w minionym roku zaszły w Domu Dziecka w Rybniku. W czerwcu grupa małoletnich matek wraz ze swoimi dziećmi przeniosła się z zajmowanego dotychczas lokalu przy ul. Karłowicza do budynku przy ul. Powstańców Śląskich.
Rybnicki Dom Dziecka zapewnia opiekę całodobową dla 30 wychowanków. Obecnie w placówce funkcjonują dwie grupy wychowanków – małoletnich matek oraz dzieci powyżej 10 roku życia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.