Wiadomości z Rybnika

Mieszkania na Okulickiego i Sztolniowej

  • Dodano: 2021-06-23 07:00, aktualizacja: 2021-06-22 22:28

112 mieszkań może powstać na ulicy Okulickiego i Sztolniowej. Lokale na wynajem planuje wybudować tam Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom”.

Działki znajdujące się w obrębie dzielnic Boguszowice (ul. Sztolniowa) i Popielów (ul. Okulickiego) o łącznej wartości 1 mln 527 tysięcy zł. zostaną przekazane TBS-owi jako wkład niepieniężny, za który Miasto obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Zgodę na to wyrazili w podjętej uchwale rybniccy radni na sesji 27 maja.

Dla inwestycji przygotowane zostały koncepcje architektoniczne, zatwierdzone na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki.

Rybnik stawia na rozwój nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego.To z jednej strony odpowiedź na potrzeby mieszkańców, z drugiej – impuls do rozwoju miasta, podniesienie jego atrakcyjności jako miejsca dobrego do życia. Projekt zabudowy na ulicy Okulickiego i Sztolniowej doskonale wpisuje się w te założenia. Będą to mieszkania na wynajem o wysokim standardzie adresowane do osób, których dochody są za wysokie na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie zbyt niskie, aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup własnej nieruchomości – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Równolegle z opracowaniem koncepcji architektonicznych, spółka TBS zleciła wykonanie dokumentacji geodezyjnej oraz geologicznej nieruchomości.

Kolejnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji. Równocześnie podejmujemy starania, których celem jest pozyskanie finansowania. Szansy upatrujemy przede wszystkim w Banku Gospodarstwa Krajowego, który może udzielić korzystnie oprocentowanego kredytu w ramach programu dotyczącego społecznego budownictwa czynszowego – wskazuje Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku.

Koncepcja dla ulicy Okulickiego przewiduje budowę czterech wielorodzinnych budynków mieszkalnych z płaskim dachem. Segmenty A i B zaplanowano w układzie szeregowym, segmenty C i D będą wolnostojące. Budynki będą miały trzy kondygnacje, w każdym znajdzie się 8 mieszkań – w sumie powstaną więc 32 lokale mieszkalne. Lokale będą 1-, 2- i 3-pokojowe, o powierzchni w przybliżeniu odpowiednio: 30, 47 i 62 m2. Mieszkania będą miały balkony oraz komórki lokatorskie. Budynki zasilane będą w ciepło z indywidualnych kotłów gazowych. Ciepła woda użytkowa będzie wytwarzana w każdym mieszkaniu indywidualne w kotłach gazowych. W każdym budynku na parterze przeznaczono po jednym mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej bądź starszej (brak windy). Zagospodarowanie terenu przewiduje m.in. budowę parkingu, placu zabaw i chodników – infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

Na ulicy Sztolniowej w Boguszowicach powstać ma 80 mieszkań. Znajdą się one w pięciu czterokondygnacyjnych, podpiwniczonych budynkach. Dwa z nich będą wolnostojące, a trzy stworzą zabudowę szeregową. W każdym z budynków zaplanowano 16 mieszkań, które będą miały 1, 2, lub 3 pokoje. Do mieszkań będą przynależeć komórki lokatorskie. Metraże będą oscylować w przybliżeniu między 31 a 61 m2. Budynki będą zasilane w ciepło systemowe z ciepłowni, a ciepła woda użytkowa będzie wytwarzana w każdym mieszkaniu indywidualne w elektrycznych bojlerach. Podobnie jak na Okulickiego, także na Sztolniowej powstaną: plac zabaw i parkingi – z miejscami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Ze względu na brak windy mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych zaplanowano na parterze. Dojazd i dojście do projektowanego zespołu budynków będzie odbywać się poprzez istniejący zjazd z ulicy Sztolniowej.

Warto przypomnieć, że spółka TBS zamierza inwestować także w centrum Rybnika, dążąc do powstania zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Hallera. 14 czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego opublikowana została informacja wskazująca, że rybnicki TBS został pozytywnie zweryfikowany pod kątem wiarygodności kredytowej i przeszedł do kolejnego etapu procedury przyznania finansowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również