Od 4 do 15 września br. obywatele Ukrainy, przebywający na terenie Rybnika, mogą składać ankiety kwalifikacyjne o przyznanie mieszkania.
40 mieszkań przeznaczonych dla obywateli Ukrainy
W ramach projektu „Rozwój mieszkalnictwa w Rybniku celem zapewnienia tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy” wyznaczonych zostało 40 mieszkań, które po wyremontowaniu będą sukcesywnie przekazywane do zasiedlenia. Szczegóły w treści zarządzenia - TUTAJ.
Ankiety należy składać w formie papierowej w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2, od 4 do 15 września 2023 r.
Mieszkania mogą być przyznawane uchodźcom, którzy:
- przebywają na terenie Rybnika, w pierwszej kolejności w zbiorowych miejscach zakwaterowania,
- spełniają warunek legalności pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nie są właścicielami bądź współwłaścicielami lokalu lub budynku mieszkalnego na terenie Polski,
- nie posiadają zadłużenia wobec Gminy Rybnik,
- mają potencjał do usamodzielniania ekonomicznego (m.in. pracują lub aktywnie poszukują pracy, posiadają dochody, w tym świadczenia otrzymywane w polskim systemie, pozwalające na pokrycie kosztów najmu mieszkania),
- wypełnili ankietę kwalifikacyjną o przyznanie mieszkania i złożyli ją w kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2.
Mieszkania będą przyznawane obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, na czas ich legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ankiety kwalifikacyjne o przyznanie mieszkania, złożone przez wnioskodawców, którym nie przyznano mieszkania, będą przekazywane do archiwum. Złożenie ankiet do archiwum kończy postępowanie w sprawie przyznania mieszkania.
Remont z funduszy unijnych
Rybnik pozyskał 3,9 mln zł z funduszy unijnych na remont 40 nieużytkowanych pustostanów na mieszkania o charakterze socjalnym. Mieszkania będą przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dofinansowanie pokryje 100% planowanych kosztów adaptacji mieszkań, co oznacza brak wkładu finansowego budżetu Miasta Rybnika.
Podstawowym celem projektu jest zwiększenie ilości dostępnych w Rybniku stosunkowo tanich w utrzymaniu mieszkań, które umożliwią lub ułatwią rozpoczęcie/rozwijanie procesu usamodzielniania ekonomicznego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania obywateli Ukrainy w Polsce.
Warto podkreślić, że wszystkie objęte projektem, wyremontowane mieszkania, kiedy przestana pełnić funkcję tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy, będą przeznaczone na mieszkania o najmie socjalnym dla mieszkańców Rybnika.