Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Międzynarodowy Silesia Gospel Festiwal

  • Dodano: 2017-11-20 17:15

W grudniu Rybnik stanie się centrum muzyki gospel za sprawą XI Międzynarodowego Silesia Gospel Festiwalu im. Norberta Blachy. Teatr Ziemi Rybnickiej i Śląskie Centrum Muzyczne Muzyka i Ruch zapraszają na koncerty i warsztaty wokalne ze znakomitymi nauczycielami.

Warsztaty, które odbywać się będą w siedzibie Teatru Ziemi Rybnickiej, poprowadzą Colin Williams z Wielkiej Brytanii oraz znani z poprzednich edycji Kamila Pałasz i Adam Kosewski. Warsztaty zorganizowane zostaną w dwóch grupach wiekowych:

  • dzieci w wieku 6-13 lat – Gospel Kids,
  • młodzież od 14 lat, dorośli (soliści i grupy)

Uczestnicy warsztatów wystąpią w Koncercie Galowym w niedzielny wieczór, 10 grudnia, w sali widowiskowej Teatru obok swoich nauczycieli i gwiazd festiwalu – zespołów Celebrate Gospel & Holy Noiz.

To niezwykłe przeżycie dla wszystkich uczestników i publiczności, koncert pełen emocji i wzruszeń. Dodatkową atrakcję tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert festiwalowych gości z Wielkiej Brytanii na rybnickim rynku w sobotę, 9 grudnia, o godz. 20.00.

Karta zgłoszenia na warsztaty oraz więcej informacji na stronie www.silesiagospelfestival.pl 

Program Międzynarodowego Silesia Gospel Festiwal

9 grudnia (sobota)

godz. 9.00 – 19.00,  sala kameralna TZR – warsztaty gospel dla młodzieży i dorosłych
godz. 10.00 – 17.00, sala widowiskowa TZR – warsztaty dla dzieci – Gospel Kids
godz. 20.00, Rynek – koncert Celebrate Gospel & Holy Noiz  

10 grudnia (niedziela)

godz. 10.00 – 17.00, sala kameralna TZR – warsztaty gospel dla młodzieży i dorosłych
godz. 15.00 – 17.00, sala kameralna TZR – warsztaty dla dzieci – Gospel Kids  
godz. 19.00, sala widowiskowa TZR – Koncert Galowy, wystąpią: chór warsztatowy XI Silesia Gospel Festiwal, chór dziecięcy Gospel Kids, zespół wokalny Celebrete, zespół wokalny BBC, zespół instrumentalny Holy Noiz oraz instruktorzy: Colin Williams, Kamila Pałasz i Adam Kosewski.

Gwiazdy festiwalu

Colin Williams i Celebrate Gospel & Holy Noiz
Dawka żywiołowej muzyki w wykonaniu artystów, dla których gospel jest prawdziwą pasją i sposobem na życie. Ten polsko-brytyjski projekt tworzy grupa kilkunastu osób śpiewających oraz grających. Ukazuje on różnorodność muzyki gospel, sięgającej tradycją początków XIX w. a będącej kolebką oraz inspiracją dla wielu nowopowstałych gatunków muzycznych. Na koncercie usłyszymy pieśni gospel i nowoczesne autorskie kompozycje z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów oraz zespołu wokalnego z Wielkiej Brytanii Celebrate Gospel pod kierunkiem Colina Williams`a .

Zespół Wokalny złożony z siedmiu wokalistów z Wielkiej Brytanii, których łączy miłość do muzyki. Śpiewają w chórach i zespołach wokalnych od najmłodszych lat. Występują z wieloma znanymi artystami i zespołami na całym świecie, a ich muzyczne inspiracje to Hezekieh Walker, Walter and Edwin Hawkins, Ray Charles, Ed Sheeran, Kierra Sheard, Mali Music, Kirk Franklin, Richard Smallwood. Często podróżują, dzieląc się radością śpiewania.

Holy Noiz to grupa sesyjnych muzyków współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. Wspólnie występowali na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki gospel, akompaniując  znanym artystom, takim jak: Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Anna Szarmach, Ewa Uryga, Marek Bałata, Andrzej Lampert, David Daniel, Wayne Ellington, Peter Francis, Brian Fentress. Chociaż wywodzą się z różnych gatunków muzycznych, to właśnie w gospel następuje fuzja ich fascynacji i radość ze wspólnego muzykowania. Zespół na stałe współpracuje i koncertuje z wokalistką Gabi Gąsior. Skład zespołu: Dorota Zaziąbło – instr. klawiszowe, Robert Zając – gitara, Wojciech Gąsior – gitara basowa, kierownictwo muzyczne, Łukasz Zając – perkusja, Olaf Węgier – saksofon.

Prowadzący warsztaty:

Colin Williams ma bogate, ponad 30-letnie doświadczenie w śpiewaniu muzyki gospel. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 3 lat. Mając zaledwie 18 lat, był już dyrygentem założonego przez siebie kościelnego chóru gospel. Współtworzył wiele ciekawych projektów muzycznych, m.in.: The London Community Gospel Choir, The Harlem Gospel Choir, Jennifer Holliday, Deronda K.Lewis. Colin pracował także dla BBC, przygotowując programy takie jak BBC`s Songs of Praise i BBC Radio 2`s, Gospel Train. Colin prowadzi wiele warsztatów gospel w całej Europie, m.in w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Polsce.

Kamila Pałasz – Wokalistka, kompozytorka, instruktorka warsztatów wokalnych i pedagog. W 2011 roku ukończyła Akademię Muzyczną na wydziale Jazzu i Muzyki i Rozrywkowej w Katowicach na poziomie licencjackim, natomiast w 2013 otrzymała tytuł magistra na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2009 roku śpiewa w pop-gospelowym chórze Trzecia godzina dnia, w którym aktualnie pełni funkcję instruktora wokalnego. Na co dzień udziela indywidualnych lekcji emisji głosu i prowadzi zajęcia Szkółki TGD dla dzieci. Od czterech lat jest nauczycielem śpiewu w CSM (Centrum Szkolenia Muzyków).

Adam Kosewski – aranżer, kompozytor, pianista, wokalista, pedagog. Z wyróżnieniem ukończył studia w Instytucie Jazzu w Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji oraz w 2011 roku podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest doktorantem Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie kompozycji. Jest instruktorem warsztatów gospel (m.in. w Olsztynie, Gliwicach, Opolu, Rybniku, Ostródzie). Od 2012 roku jest dyrektorem artystycznym Silesia Gospel Festival w Rybniku. Jego pasją jest pisanie muzyki i prowadzenie dużych zespołów, w szczególności orkiestr symfonicznych i chórów gospel. Jest autorem aranżacji i dyrygentem orkiestry smyczkowej Sela Music Orchestra, która wzięła udział w nagraniach płyty TGD „Liczy się każdy dzień”, a w 2014 r. w Festiwalu Nadziei na stadionie Pepsi Arena w Warszawie. Aranżował muzykę dla wielu artystów, zespołów, chórów oraz do programów telewizyjnych, m.in. dla TGD, EXit, Chóru żeńskiego Schola Cantorum Bialostociensis, Marcina Wyrostka, Zbigniewa Wodeckiego, programu Hit Hit Hurra; koncertował z wieloma zespołami na terenie kraju i za granicą, m.in. z Ronem Kenoly, Misio Musica, Trzecią Godziną Dnia. Brał udział w nagraniach kilku płyt (m.in. Podróż z Missio Musica, Dać nadzieję chórem gospel z Olsztyna, Liczy się każdy dzień TGD, Moc miłosierdzia i Dokąd iść Roberta Kasprowicza, Bez Ciebie nie ma mnie Gabi Gąsior i Holy Noiz, Wolność jedno ma imię Exit, Znameni Good Work). Był także instruktorem wokalnym w programie TVP2 „Bitwa na głosy”, współpracując z drużynami Haliny Mlynkovej i Edyty Górniak. Od 2008 roku jest dyrektorem i wykładowcą Misji CSM, która organizuje szkolenia dla muzyków i liderów uwielbienia z kościołów chrześcijańskich. Łącząc pasję do muzyki oraz umiejętność współpracy z ludźmi, inspiruje innych do poznawania i uwielbienia Stwórcy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.